Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Edukacja: Nauczyciele otrzymają podwyżki. Ich pensje wzrosną jednak nieznacznie

Dodano: , źródło: Dz.U. 2023 poz. 352, ZNP, fot. pixabay.com

Pensje nauczycieli wzrosną. O ile? Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrośnie od 266 złotych brutto do 326 złotych brutto. Kiedy pieniądze trafią na konta nauczycieli?

Jak poinformowało ministerstwo edukacji i nauki, średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2023 roku względem roku 2022 wzrośnie od 12,5 do 35 procent.

Będzie to więcej o:

  • 1240 zł - wzrost o 35% więcej dla nauczyciela początkującego,
  • 639 zł - wzrost o 12,5% więcej dla nauczyciela mianowanego,
  • 817 zł - wzrost o 12,5% więcej dla nauczyciela dyplomowanego.


Kiedy podwyżki trafią na konta nauczycieli?

Przypomnijmy, że prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową 2 lutego 2023 roku. W związku z powyższym nauczyciele otrzymają podwyżki (z wyrównaniem od stycznia) w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od publikacji ustawy. Rozporządzenie płacowe z nowymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zostało już opublikowane w “Dzienniku Ustaw”.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 lutego 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym ma wynieść (wszystkie kwoty brutto):

  • nauczyciel początkujący – 3690 zł, czyli o 266 zł więcej niż obecnie
  • nauczyciel mianowany – 3890 zł, czyli o 293 zł więcej niż obecnie
  • nauczyciel dyplomowany – 4550 zł, czyli o 326 zł więcej niż obecnie

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z pozostałym wykształceniem ma wynieść (wszystkie kwoty brutto):

  • nauczyciel początkujący – 3600 zł, czyli o 271 zł więcej niż obecnie
  • nauczyciel mianowany – 3700 zł, czyli o 275 zł więcej niż obecnie
  • nauczyciel dyplomowany – 3960 zł, czyli o 282 zł więcej niż obecnie

Jak do sprawy odnoszą się nauczyciele? Wielu z nich komentuje, że wspomniana podwyżka związana jest jedynie z podniesieniem minimalnej krajowej.

- Choć prezydent podpisał ustawę budżetową na początku lutego, to minister edukacji Przemysław Czarnek zwlekał 3 tygodnie z podpisaniem tzw. rozporządzenia płacowego. W efekcie nauczyciele otrzymają podwyżkę 7,8 proc. z miesięcznym opóźnieniem. ZNP nie poddaje się i walczy o wzrost płac nauczycieli od 1 lipca br. na poziomie minimum 20 proc. – napisano w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Ładowanie Rozmowy