Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Dobra wiadomość dla narciarzy. Wyciągi ruszą już wkrótce!

Dodano:

Rozpoczął się sezon zimowy, a wraz z nim wyczekiwany przez wielu sezon narciarski. Przez pandemię koronawirusa wiele branż musiało ograniczyć swoją działalność, jednak miłośnicy narciarstwa nie mają się o co martwić – stoki narciarskie mimo wszystko będą czynne.

Gratka dla fanów zimowej zabawy

Wicepremier Jarosław Gowin opublikował na swoim Twitterze informację o tym, że stoki narciarskie będą w tym roku czynne. Otwarcie stoków w dobie pandemii COVID-19 wiąże się jednak z wprowadzeniem pewnych ograniczeń. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało listę szczegółowych wytycznych, według których w tym sezonie powinna działać cała branża narciarska. Na jakie ograniczenia muszą przygotować się amatorzy narciarstwa?

Bezpieczna jazda

Na stronie ministerstwa pojawiły się szczegółowe zalecenia odnoszące się do działania m.in. kolejek linowych, wyciągów czy stacji turystyczno-narciarskich. Ilość wytycznych jest tak duża, że postanowiono podzielić je na 4 części: Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom/obsłudze; zapewnienie bezpieczeństwa na terenie zorganizowanych terenów narciarskich, kolei liniowych i wyciągów narciarskich oraz stacji turystyczno-narciarskich; procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2 u pracownika/obsługi i procedury postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia SARS-CoV-2 u gościa/klienta.

Jakich zmian możemy się spodziewać na stokach w najbliższym sezonie?

Przede wszystkim narciarzy czeka częsta dezynfekcja rąk i konieczność zachowania dystansu społecznego. Obsługa będzie musiała dbać o częste wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcje wszelkich powierzchni, a przede wszystkim wypożyczanego sprzętu. Tereny narciarskie mają zostać podzielone na strefy, które obejmą stoki, bazę noclegową, wypożyczalnie sprzętu i punkty gastronomiczne. Na ten moment nie wiemy nic na temat otwarcia hoteli i restauracji, jednak są one uwzględnione w strefach wyznaczonych przez ministerstwo.

Pracownicy muszą mieć zapewnione podstawowe środki ochrony indywidualnej takie jak maseczki, płyny do dezynfekcji i rękawiczki. Ministerstwo zaapelowało, aby obsługa w miarę możliwości unikała transportu publicznego. Pojawił się również przepis, aby umożliwić klientom kupno biletów w sposób bezosobowy – na przykład online lub w specjalnych biletomatach. Ponadto Ministerstwo zaznaczyło, aby we wszystkich punktach usługowych, takich jak wypożyczalnie sprzętu czy sklepy, była możliwość płatności bezgotówkowej.

Działanie wyciągów – sezon 2020/2021

W kolejce na wyciąg również muszą zostać zachowane odstępy pomiędzy klientami. Na jednym krzesełku lub gondoli mogą ze sobą siedzieć osoby, które ze sobą mieszkają, mają wspólny nocleg lub wspólnie podróżują do stacji turystyczno-narciarskiej. Obowiązuje również obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Różne etapy - różne obostrzenia

Obecnie znajdujemy się na etapie odpowiedzialności, która potrwa co najmniej do 27 grudnia. Mogą funkcjonować jedynie ośrodki narciarskie i stacje narciarskie, na którego terenie znajdowała się nie więcej niż jedna osoba na 100m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi. Oczywiście nadal obowiązuje zamknięcie punktów gastronomicznych.

Na etapie stabilizacji, w który możemy wejść najwcześniej od 28 grudnia, nasilenie obostrzeń będzie zależało od strefy, w której będzie się znajdował dany ośrodek. Jeżeli zaś chodzi o działanie hoteli i gastronomii, będą obowiązywały obostrzenia wprowadzone dla każdej ze stref.

  • Strefa czerwona - prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby znajdowała się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 100 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.

  • Strefa żółta - prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby znajdowała się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 75 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.

  • Strefa zielona - prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby znajdowała się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 50 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.

Bezpieczna, zimowa zabawa w cieniu COVID19

Tegoroczny sezon zimowy z pewnością będzie wyjątkowy. Ministerstwo apeluje, aby stosować się do nowych obostrzeń wprowadzonych na stokach, aby dla każdego miłośnika narciarstwa zimowy wypoczynek był przede wszystkim bezpieczny.

Ładowanie Rozmowy