Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Do poważnego tąpnięcia doszło wczoraj wieczorem w kopalni Murcki-Staszic

Dodano:

Do poważnego tąpnięcia doszło wczoraj wieczorem w kopalni Murcki-Staszic. Na szczęście nikt nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia. Silny wstrząs był odczuwalny w Katowicach i pobliskich okolicach.

Do wstrząsu o magnitudzie 3,24 doszło wczoraj wieczorem w kopalni Murcki-Staszic, około 900 metrów pod ziemią, mniej więcej o 21.45. Wstrząs był odczuwalny w Katowicach, Sosnowcu czy Chorzowie. Tąpnięcie pod ziemią było tak silne, że w jednym z domów przy ul. Wilczej w Katowicach popękały ściany. 

- Otrzymaliśmy zgłoszenie od jednego z mieszkańców budynku jednorodzinnego przy ul. Wilczej. Mężczyzna zgłosił, że w wyniku wstrząsu pospadały kafelki i popękały ściany. Na miejscu interweniują 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Ustalamy, na ile poważne są te uszkodzenia - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" st. kpt. Adam Kryla z PSP Katowice.

Żaden z pracowników kopalni nie został poszkodowany, wstrząs nie uszkodził też podziemnych wyrobisk.

Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Do jednego z najsilniejszych wstrząsów z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowanych w bazie danych GIG doszło w 1993 roku w kopalni Halemba.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku

  • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

Mapę wstrząsów możecie znaleźć TUTAJ.

Ładowanie Rozmowy