Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Diagnoza w plenerze

Dodano: , źródło: fot. Maciej Dziąbek / UMWS

Wybierając się w sobotę do parku w Świerklańcu można było połączyć przyjemne z pożytecznym – wypocząć w urokliwym miejscu, a przy okazji bezpłatnie uzyskać poradę lekarzy specjalistów.

W parku uruchomiono miasteczko zdrowia, w którym badali i doradzali lekarze z 18 śląskich szpitali.

W czasie pandemii dostęp do badań profilaktycznych i kontaktu ze specjalistami był dość utrudniony, stąd idea ze strony województwa, by w jednym miejscu i jednym czasie zorganizować możliwość wykonania badań na dużą skalę. Zainteresowanie było ogromne.

Do Świerklańca przyjechali mieszkańcy niemal z całego województwa

Na miejscu można było wykonać badania z zakresu: kardiologii, neurochirurgii, okulistyki, chirurgii naczyniowej, ortopedii, pulmonologii, psychiatrii, diabetologii, fizjoterapii oraz zmierzyć poziom cukru we krwi, sprawdzić wskazania ciśnienia tętniczego, a nawet wykonać badania USG w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej czy testy na obecność wirusa HIV.

- W razie, gdyby parametry badań okazały się niepokojące, na miejscu można od razu uzyskać skierowanie do szpitala – podkreśla Izabela Domogała, członek zarządu województwa.

Miasteczko zdrowia było połączone z występami artystów m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Opery Ślaskiej, czy wykonawców amatorów uczestniczących w popularnym show „Voice of Senior”. Zaprezentowane zostały także akcje Województwa Śląskiego w ramach: „Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre”, „Śląskie. Dla Seniora” oraz „Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego”.

Ładowanie Rozmowy