Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Damian Kocur, reżyser filmu „Chleb i sól”, został laureatem Odkryć Empiku 2022

Dodano: , źródło: Instytucja Filmowa SILESIA FILM, powiat Mikołowski, gala Emp, fot.Instytucja Filmowa SILESIA FILM

Film pochodzącego z Łazisk Górnych Damiana Kocura „Chleb i sól” został doceniony nie tylko przez widzów, ale i specjalistów, bowiem otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Orizzonti w trakcie 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Z kolei reżyser podczas telewizyjnej gali Bestsellerów Empiku został laureatem Odkryć Empiku 2022.

Sukces podczas gali Empiku

Film „Chleb i sól” w reżyserii Damiana Kocura opowiada o powrocie Tymka, studenta warszawskiej Akademii Muzycznej do rodzinnego miasteczka. Przyjeżdża w rodzinne strony jedynie na chwilę, żeby odpocząć przed rozpoczęciem światowej kariery jako pianista. Po wakacjach ma zamiar wyruszyć na zachód Europy, bowiem otrzymał stypendium.

Obraz ten został uhonorowany czterema nagrodami. Poza wspomnianą Nagrodą Specjalną Festiwalu Filmowego w Wenecji, reżyser Damian Kocur otrzymał też Nagrodę Specjalną - Don Kichot, będącą Nagrodą Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a także Nagrodę Specjalną – Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Specjalną - Nagrodę Jury Młodzieżowego. 7 lutego Damian Kocur triumfował podczas Gali Empiku.

- Za wyrazistą osobowość reżyserską, zmysł dokumentalisty i ucho wyczulone na prawdę. Za bohatera – wrażliwego dresiarza, za muzykę Chopina i hip-hopowy freestyle na blokowisku – zaznaczyło jury w uzasadnieniu.

Śląska premiera filmu w Kinie Światowid

Film Damiana Kocura został dofinansowany przez Śląski Fundusz Filmowy. Swoją premierę miał 9 września 2022 roku, z kolei kinowa miała miejsce 27 stycznia 2023, a śląska premiera odbyła się w Kinie Światowid. W katowickim spotkaniu wziął udział nie tylko reżyser, ale także Tymoteusz Bies i Jacek Bies (odtwórcy głównych ról), a także Tomasz Woźniczka (autor zdjęć), Piotr Steczek (koproducent, reżyser castingu i kierownik planu) i Michał Hudzikowski (ze Studio Munka).

 

?>
Ładowanie Rozmowy