Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

27 nowych zakażeń mieszkańców woj. śląskiego koronawirusem!

Dodano: , źródło: PAP

Nowych 27 zakażeń mieszkańców woj. śląskiego koronawirusem potwierdziły w ciągu ostatnich 12 godzin testy. Wykonują je od poniedziałku już dwa laboratoria w regionie: wojewódzkiego sanepidu w Katowicach i instytutu onkologii w Gliwicach.

Łącznie w woj. śląskim zakażeń jest 236

Jak poinformowała we wtorek rano rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, testy wykonywane przez wojewódzką stację sanepidu m.in. przyniosły pozytywne wyniki pięciu kobiet z: Katowic, dwóch z powiatu będzińskiego, powiatu bielskiego oraz powiatu cieszyńskiego. Wszystkie prawdopodobnie zakaziły się w swojej pracy; wszystkie są w dobrym stanie.

W izolacji domowej jest młody mieszkaniec powiatu mikołowskiego, u którego dokuczliwe objawy zakażenia koronawirusem wystąpiły, gdy przebywał w kwarantannie po powrocie z Austrii. Również pod nadzorem tyskiego sanepidu jest mężczyzna w średnim wieku, który będąc kierowcą samochodu dostawczego, powrócił niedawno z Niemiec. Mężczyzna ma wyraźne objawy Covid-19.

W izolacji domowej w dobrym stanie przebywają też:

 • kobieta w średnim wieku pod nadzorem bytomskiego sanepidu,
 • mieszkaniec w sile wieku z powiatu lublinieckiego,
 • mieszkanka powiatu tarnogórskiego w sile wieku,
 • mieszkanka powiatu cieszyńskiego w starszym wieku,
 • trzy kobiety z powiatu częstochowskiego,
 • mieszkanka powiatu cieszyńskiego,
 • młoda kobieta przebywająca pod nadzorem sanepidu w Wodzisławiu Śląskim
 • oraz mężczyzna w sile wieku z powiatu kłobuckiego.

Do szpitala w Częstochowie trafił, po wypadku komunikacyjnym, młody mężczyzna z powiatu lublinieckiego. Objawy wskazywały na obecność Covid-19 – pobrane próbki potwierdziły to; sanepid ustala źródło jego zakażenia. Po kontakcie z osobą chorą w szpitalu zakaźnym w Raciborzu hospitalizowana jest kobieta w sile wieku z powiatu gliwickiego.

W ciężkim stanie w tyskim szpitalu jest wiekowy mężczyzna – sanepid w Bytomiu próbuje ustalić źródło zakażenia. Na oddziale zakaźnym szpitala w Chorzowie przebywa mężczyzna w sile wieku z powiatu tarnogórskiego. W bytomskim szpitalu hospitalizowani są dwaj mężczyźni, u których także wykryto groźnego wirusa. W Anglii zakaził się prawdopodobnie młody mieszkaniec powiatu kłobuckiego, który będzie leczył się w domu.

Trzy dodatnie wyniki wykazały także próbki, które przebadało laboratorium w Centrum Onkologicznym w Gliwicach. Materiał pochodził od:

 • mieszkańca powiatu będzińskiego w sile wieku,
 • młodej mieszkanki powiatu gliwickiego
 • i kobiety w średnim wieku, która jest pod nadzorem tyskiego sanepidu.

Łącznie w ciągu ostatnich 12 godzin wykryto 27 nowych zakażeń w woj. śląskim

Trzy z nich potwierdzono w laboratorium gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej–Curie, gdzie od poniedziałku prowadzone są badania molekularne na obecność koronawirusa. Tamtejsza aparatura umożliwia przebadanie 70-80 próbek w ciągu doby; w poniedziałek sprawdzono tam pierwszych 30.

W ciągu poniedziałku w regionie ogółem potwierdzono 14 nowych zakażeń koronawirusem. Wraz z potwierdzonymi przez noc rano 27 kolejnymi we wtorek rano jest ich łącznie 236. Siedem osób dotąd w woj. śląskim zmarło, cztery wyzdrowiały.

Hospitalizowanych jest - według ostatnich danych z poniedziałkowego popołudnia - 168 osób; 11,9 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a ponad 8 tys. nadzorem sanitarnym. Do poniedziałkowego poranka Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa 3452 próbki.

Ministerstwo Zdrowia dzisiaj informowało o kolejnych 77 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łączny bilans wynosi 2132 osoby. 31 osób dotąd zmarło.(PAP)

Ładowanie Rozmowy