Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich? Prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą ustawodawczą

Dodano: , źródło: Kancelaria Prezydenta RP/Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego/Prezydent.pl (YouTube)

Po Wielkopolsce Górny Śląsk może wkrótce zyskać swoje święto. Prezydent Andrzej Duda poparł projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Pomysł trafił do Sejmu.

Jest decyzja – prezydent Polski Andrzej Duda zdecydował się poprzeć inicjatywę Sejmiku Śląskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele. W piątek 6 maja 2022 w Pałacu Prezydenckim miało miejsce oficjalne podpisanie projektu ustawy przez głowę państwa i skierowanie dokumentu pod obrady Sejmu.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuję, że jesteście tu dzisiaj z tak ważną inicjatywą. Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę – stwierdził w trakcie spotkania Andrzej Duda.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich 20 czerwca? Sejm wkrótce podejmie decyzję

To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.

Właśnie stąd wzięła się data 20 czerwca, która ma szansę stać się Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Celem inicjatywy ustawodawczej jest - poprzez ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym - upamiętnienie zrywu narodowego, czyli trzech powstań z lat 1919–1921 i złożenie hołdu jego bohaterskim uczestnikom. To odpowiedź na apel Sejmiku Województwa Śląskiego.

Dziękuję Panie Prezydencie za ten gest, był pan z nami od początku, w tych ważnych dla Śląska chwilach związanych z obchodami stulecia Powstań Śląskich. Wierzę, że dzisiaj ta saga powstańcza znajduje piękny finał i Sejm RP przychyli się do pana wniosku o ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Dzisiaj już nikomu nie musimy tłumaczyć co to jest patriotyzm, oddanie dla Ojczyzny. Jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy oddali życie za powrót Śląska do Polski, musimy kultywować ich pamięć i przekazywać ją z pokolenia na pokolenie, edukując młodych ludzi i budując w nich poczucie dumy z postawy ich przodków. Ta inicjatywa, pańska odwaga i obecność spowodowały, że dzisiaj Polacy inaczej spoglądają na Powstania Śląskie – powiedział w trakcie spotkania marszałek Jakub Chełstowski.

Ładowanie Rozmowy