Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

"W stronę empatii. Wspomnienie o Lidce Ostałowskiej" w Katowicach

  • Rozpoczęcie wydarzenia:
  • Miejsce wydarzenia: Katowice

Przed nami spotkanie poświęcone Lidce Ostałowskiej, podczas którego porozmawiacie o jej twórczości, ale i empatycznym pisaniu i zaangażowanym reportażu.

Spotkanie autorskie w Katowicach

Ostałowska pisała o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. We wspólnym gronie poczytamy też fragmenty jej książek i artykułów.

W spotkaniu wezmą udział: Michalina Bednarek, Anna Cieplak, Dariusz Kortko, Artur Madaliński
Prowadzenie: Marcin Musiał.

Lidia Ostałowska (1954–2018) – dziennikarka, pisarka, działaczka społeczna. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach PRL reporterka „Przyjaciółki” i „ITD”, a po przerwie w stanie wojennym dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka książek „Cygan to cygan”, „Farby wodne” oraz „Bolało jeszcze bardziej”. Współautorka wielu zbiorów reportaży, m.in. „Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia” wspólnie z Dariuszem Kortko. Za „Farby wodne” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2012) oraz do Nagrody Gwarancje Kultury (2012). Prowadziła wykłady w Instytucie Badań Literackich PAN oraz w Polskiej Szkole Reportażu. Była jedną z fundatorek i członkiń rady Fundacji Itaka. Jej teksty tłumaczono na fiński, rosyjski, rumuński, węgierski.

Współorganizatorami wydarzenia są Silesiateka oraz Wspaniałomyślny Śląsk

  • Biblioteka Śląska, hol główny, plac Rady Europy 1, Katowice
  • 28 lutego 2024 r., godz. 18.00
  • Wstęp wolny!