Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Mała Syrena - spektakl dla dzieci

  • Rozpoczęcie wydarzenia:
  • Miejsce wydarzenia: Gliwice

Oto jedna z piękniejszych opowieści o miłości w literaturze, o miłości romantycznej, siostrzanej, o miłości do natury i do samego siebie.

Małą Syrenę kojarzymy najczęściej z historią disnejowskiej małej syrenki Ariel, która bardzo daleko odchodzi od oryginalnej, andersenowskiej wersji. Była już przetwarzana na wiele sposobów, łącznie ze zmianą zakończenia. Nasz spektakl jest współczesną adaptacją klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena.

Spektakl dla dzieci 8+ / czas trwania: 75 min.


Adaptacja podkreśla siłę charakteru głównej bohaterki i skłania do zastanowienia nad zagadnieniem legendarnej prawdziwej miłości we współczesnym świecie.  Czy warto umrzeć z miłości? Czy istnieje miłość nieprawdziwa? Twórcy są dalecy od dydaktyzmu i pozostawiają duże pole do interpretacji dzieciom i rodzicom.

W warstwie wizualnej spektakl wykorzystuje nowe media i współczesną scenografię opartą na metaforze. Główna bohaterka nie jest tradycyjną, piękną księżniczką… postać ta zadziornie wpisuje się w  nurt #dreambigprincess, zachęcający dziewczynki do walki o swoje marzenia i swoje miejsce w świecie.

Tekst: wg Hansa Christiana Andersena
Scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
Scenografia i kostiumy: Anna Haudek
Projekcje: Jakub Lech
Muzyka: Dawid Majewski

Konsultant ds.teatru dzieci i młodzieży: Zbigniew Prażmowski

Występują:

Iga Bancewicz (Królewna); Wiktoria Czubaszek* (Mała Syrena); Anna Maria Moś (Balladyna); Justyna Kokot* (Wiedźma); Cezary Jabłoński (Babcia); Kornel Sadowski* (Książę)

* gościnnie

Aktorzy w projekcjach wideo: Karolina Burek, Joanna Kowalska, Jakub Kowalczyk, Dominika Majewska, Katarzyna Wysłucha


Teatr Miejski w Gliwicach, ul. Nowy Świat 55/57, 44-100 Gliwice