Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

ZUS: Ponad 87 tys. przedsiębiorców z woj. śląskiego zwolnionych ze składek

Dodano: , źródło: ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec dla kolejnych firm. Pomoc objęła już ponad 87 tys. przedsiębiorców z województwa śląskiego na kwotę przekraczającą 181 mln zł. Pierwsi płatnicy otrzymali informację o zwolnieniu na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. 


W całym kraju kwota zwolnienia przekroczyła 1,6 mld zł, a taką formę wsparcia objęto już  793 tys. biznesów w Polsce. W województwie śląskim zwolnieniem ze składek za marzec objętych zostało 87 252 firm na kwotę ponad 181 mln 606 tys. zł. W chorzowskim oddziale liczba przedsiębiorców, którzy uzyskali taką pomoc  przekroczyła 13 tys., kwota zwolnienia to ponad 28,7 mln zł. 


ZUS na rozpatrzenie wniosków ma czas do 30 dni po złożeniu dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu, a przypomnijmy, że wnioski mogą być składane za miesiąc marzec, kwiecień i maj.

Wiemy jakie to ważne dla przedsiębiorców, dlatego  traktujemy to priorytetowo. Wnioski o zwolnienie z opłacania składek rozpatrujemy sukcesywnie po złożeniu przez płatnika dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc objęty wnioskiem. W przypadku płatników zwolnionych z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS, po ich systemowym utworzeniu – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 


Kto może skorzystać ze zwolnienia


Przypomnijmy, że ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.


Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.


Informacja na PUE lub pocztą

Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek poprzez profil PUE ZUS lub zostanie ona wysłana tradycyjną pocztą. Pojawiły się już pierwsze informacje w PUE o zwolnieniu z marcowej składki.  - Przedsiębiorca taką informację otrzyma w zakładce Dokumenty i wiadomości. Po wejściu w skrzynkę odbiorczą musi przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru, poświadczyć i pobrać dokument. Przypominam, że Zakład będzie informował płatników o zwolnieniu z opłacania składek po każdym miesiącu, a w przypadku odmowy -  wyda stosowną decyzję. Jeśli przedsiębiorca nie ma profilu na PUE taką informację wyślemy tradycyjną pocztą  - tłumaczy rzeczniczka.


Nowe wnioski

Na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS są już nowe wersje wniosku dla osób ubiegających się o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ). Formularz uwzględnia rozwiązania wprowadzone ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0.

Jeżeli ktoś złożył wniosek  o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) oraz wniosek o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D)  w poprzedniej wersji to nadal są one ważne. Nie trzeba składać ich ponownie w nowej wersji - dodaje Beata Kopczyńska.

Ładowanie Rozmowy