Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Od 1 stycznia PUE ZUS obowiązkowe dla przedsiębiorców. Jak założyć konto?

Dodano: , źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Przypominamy, że do 30 grudnia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy mają czas na założenie obowiązkowego od przyszłego roku profilu na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to usprawnić komunikację między organem a płatnikami.

Wcześniej dobrowolny

Dotychczas obowiązek posiadania PUE ZUS mieli pracodawcy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Od stycznia obowiązkiem tym objęci zostaną także przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników. Wszyscy przedsiębiorcy powinni założyć swoje profile do 30 grudnia 2022 roku. Jeżeli nie zrobią tego samodzielnie, organ automatycznie wytworzy brakujące profile do 31 stycznia 2023 roku.

Same plusy

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obowiązek założenia PUE ZUS wynika z chęci ulepszenia komunikacji między organem a przedsiębiorcami. ZUS będzie na bieżąco przesyłał płatnikom wiadomości z istotnymi dla nich treściami. Dodatkowo, dzięki platformie przedsiębiorcy mogą przesyłać do ZUS dokumenty w formie elektronicznej, a także uzyskać informacje na temat zwolnień lekarskich zatrudnionych przez nich pracowników.

PUE ZUS – jak założyć?

Aby stworzyć profil PUE ZUS, wystarczy wejść na stronę internetową ZUS-u i wybrać opcję „Zarejestruj w PUE”. Profil można utworzyć poprzez klasyczną rejestrację, profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub bankowość internetową. Po stworzeniu konta, przedsiębiorca musi udać się do oddziału ZUS z dokumentem tożsamości w celu zatwierdzenia profilu.

Ładowanie Rozmowy