Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Mniej odpadów w gminach województwa śląskiego

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dbanie o ekologię to nasz obowiązek. Nauczyliśmy się już segregować odpady w domu i wyrzucać je do odpowiednich pojemników na śmieci, by można było je wykorzystać ponownie jako surowce wtórne. Teraz przyszedł czas na tworzenie miejsc, które pozwolą nam jeszcze lepiej gospodarować tym, co do śmieci się nie zmieściło lub po prostu nie jest nam już potrzebne. Do tego celu posłużą nam Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które powstają w naszych gminach dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich dla Śląskiego.

Większe potrzeby

Znamy zasadę 5 pojemników i coraz lepiej idzie nam segregowanie śmieci. Wciąż jednak mamy wątpliwości, co robić z niektórymi trudnymi odpadami, np. pozostałościami po remoncie, elektroniką czy meblami. Czasami chcielibyśmy też móc oddać gdzieś pełnowartościowe rzeczy, które nie są nam już potrzebne, a mogą przydać się innym. Ważna jest więc edukacja w tym zakresie i odpowiednie miejsca, w których można by było zostawić niepotrzebne lub problematyczne przedmioty. W dużych miastach takie funkcje spełnia PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Teraz takie punkty mają szansę powstać również w mniejszych miejscowościach i gminach. Dzięki wygospodarowanym na ten cel Funduszom Europejskim, już wkrótce powstanie więcej miejsc, gdzie będzie można oddawać posortowane śmieci. Planowana jest nie tylko budowa nowych PSZOK-ów, ale też punktów, w których będzie można naprawiać stare rzeczy i wymieniać używane przedmioty.

 

Kto może dostać środki na te cele?

Fundusze unijne mogą otrzymać podmioty, które zamierzają zbudować nowy PSZOK, bądź rozbudować lub ulepszyć już istniejący punkt. Mogą to być przedstawiciele administracji samorządowej, czyli gmin województwa śląskiego. Jest jednak kilka ważnych warunków. PSZOK nie może obsługiwać więcej niż 20 tysięcy mieszkańców albo koszt jego budowy lub rozbudowy nie może być wyższy niż 2 miliony złotych.

Docenione zostaną projekty, które spełnią szereg kryteriów, branych pod uwagę przy przyznawaniu wsparcia. Będzie to, m.in.:

  • dostępność PSZOK-u, czyli to jak często i długo będzie czynny dla mieszkańców gminy,
  • brak dodatkowych opłat za odbiór przedmiotów i odpadów przez punkt,
  • liczba frakcji odpadów, które będzie można w nim składować, np. czy będzie możliwość oddania do niego materiałów budowlanych lub olejów silnikowych.

Elementem obowiązkowym branym pod uwagę przy ocenie wniosku będzie konieczność przeprowadzenia akcji edukacyjnej dla mieszkańców gminy, w której realizowany będzie projekt. Celem kampanii informacyjno-edukacyjnej powinno być:

  • informowanie na temat sposobów zapobiegania powstawaniu odpadów,
  • uczenie mieszkańców gminy zasad prawidłowej segregacji odpadów,
  • promowanie zrównoważonej konsumpcji.

Dodatkowo w ramach Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można będzie zaimplementować inne systemy, m.in. punkty ponownego użycia czy wymiany rzeczy używanych oraz centra napraw zużytych przedmiotów i sprzętów, a także systemy selektywnej zbiórki odpadów gromadzonych u źródła.

Działania podejmowane w projektach unijnych mają edukować mieszkańców i pomagać jednostkom samorządu w gospodarowaniu odpadami w naszych miastach i gminach. Na składanie wniosków zainteresowani mają czas do 31 stycznia 2025 r.

Więcej informacji na temat warunków naboru można znaleźć na stronie: https://funduszeue.slaskie.pl  

 

 

Ładowanie Rozmowy