Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zbliża się noc "spadających gwiazd"! Kiedy obserwować niebo?

Dodano: , źródło: UM Gliwice

Pierwsza połowa sierpnia to idealny czas na obserwację nieba. W tym okresie odnotowuje się szczyt deszczu Perseidów, które można oglądać na niebie jako popularne "spadające gwiazdy".

Czym są Perseidy?

Perseidy to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów, czyli zjawisk związanych ze wzrostem aktywności meteoroidów, które w dużej liczbie pojawiają się na nocnym niebie w postaci jasnych smug.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Niektórzy na określenie Perseidów używają także nazwy "łzy św. Wawrzyńca" – na pamiątkę męczeńskiej śmierci rzymskiego diakona, obchodzonej 10 sierpnia.

Perseidy związane są z kometą 109P/Swift-Tuttle, która po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a, a po raz drugi przez japońskiego astronoma Tsuruhiko Kiuchiego w czasie jej ponownego pojawienia się w 1992 roku. Za każdym razem, kiedy kometa zbliży się do Słońca, jej lodowe jądro paruje, uwalniając cząstki i grudki pyłu, które tworzą potem długi warkocz w przestrzeni kosmicznej. Co roku Ziemia w swej okołosłonecznej wędrówce wpada na rój meteoroidów związany z tą kometą, a małe drobiny, które wchodzą w jego skład, rozpędzone do 59 km/s dostają się do atmosfery i spalają się, tworząc zjawisko "spadających gwiazd" nazwanych właśnie Perseidami.

Nazwa roju meteorów pochodzi od konstelacji Perseusza, w której znajduje się radiant roju, czyli punkt, z którego na niebie "wylatują" meteory.

Astronomowie w ciągu roku obserwują wiele rojów meteorów, natomiast Perseidy są uważane za najaktywniejsze. Na półkuli północnej przy dobrych warunkach w ciągu godziny można zauważyć nawet sto spadających gwiazd!

Kiedy i gdzie oglądać Perseidy?

Deszcz Perseidów występuje w okresie od połowy lipca do 24 sierpnia. W tym czasie możemy obserwować nawet 60 spadających gwiazd na godzinę. W nocy z 12 na 13 sierpnia przy sprzyjających warunkach będziemy mogli zaobserwować maksimum aktywności roju Perseidów. Wówczas na niebie można zaobserwować nawet 100 meteorów na godzinę!

Jak przygotować się do oglądania Perseidów?

Do obserwacji Perseidów nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy dobre oko. Najlepszym czasem na oglądanie Perseidów jest bardzo późny wieczór lub wczesne godziny poranne. Wtedy najlepiej widać rój meteorów zmierzających w kierunku ziemi. Aby być świadkiem tego pięknego zjawiska, warto wybrać na miejsce obserwacji obszar z dala od miasta, gdzie nie ma sztucznego oświetlenia w postaci latarni ulicznych czy neonów.

Ładowanie Rozmowy