Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Uroczysta gala wręczenia "Gwiazdy Górnośląskiej" w Filharmonii Śląskiej

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

W Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbyła się uroczysta gala wręczenia "Gwiazdy Górnośląskiej".

Gala wręczenia "Gwiazdy Górnośląskiej" w Katowicach

Wyróżnienia wręczył laureatom marszałek Jakub Chełstowski. Nagroda nawiązuje do historycznego odznaczenia z czasów II Rzeczpospolitej. Odwołując się do historii, jej ustanowienia w 1925 roku, nadawana była "w dowód uznania zasług położonych w walkach o wieczyste prawa Śląska piastowskiego".

„Gwiazda Górnośląska to nie tylko wyróżnienie dla osób i instytucji, które przyczyniają się do rozwoju województwa śląskiego, mają istotny wkład w jego promocję i budowę tożsamości, ale także wyraz uznania i podziękowanie za pracę, poświęcenie i zaangażowanie w codziennej aktywności. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i cieszę się, że nawiązują swoją aktywnością i działaniem do pięknych kart historii regionu”  – akcentował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Przyznane wyróżnienia są wyrazem uznania za propagowanie wartości kulturowych naszego regionu i przywracanie prawdy historycznej związanej z Powstaniami Śląskimi.

W trakcie uroczystości marszałek Jakub Chełstowski został uhonorowany Statuetką Niepodległości przez prezesa Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Zwieńczeniem spotkania był koncert galowy pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Podczas gali, z rąk Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Jakuba Chełstowskiego „Gwiazdą Górnośląską” uhonorowany został Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn, obok dwudziestu sześciu znamienitych osób, takich jak między innymi Senator Halina Bieda, płk WP w st. sp. Zbigniew Piątek czy Szef OZ w Katowicach CWCR, płk Dariusz Kaminiów.

Ładowanie Rozmowy