Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Tęczowe herby Katowic, Chorzowa i Rudy Śląskiej? Internauci w ten sposób solidaryzują się z 16-letnim Jankiem

Dodano: , źródło: Gazeta Wyborcza

Mieszkaniec Jordanowa (woj. małopolskie) umieścił tęczowe tło w herbie miasteczka, a to nie spodobało się władzom. Sprawa została zgłoszona na policję. W geście solidarności z Jankiem wiele osób z całej Polski zaczęło przerabiać na tęczowo herby swoich miejscowości. Wśród nich znalazły się m.in. herby Katowic, Chorzowa czy Rudy Śląskiej.

W Jordanowie zawrzało przez tęczowy herb

"Wspólny szacunek jest najważniejszy. W Jordanowie wspierajmy się i kochajmy nawzajem bez uprzedzeń!" - napisał w walentynki na Facebooku 16-letni Janek z Jordanowa. Pod zdaniem zamieszczonym na Facebooku nastolatek umieścił herb swojej gminy - z tęczowym tłem. Taki kolorowy herb umieścił na prywatnej grupie "Jordanów-moje miasto".

Po 30 minutach post został usunięty przez administratora grupy. A w Jordanowie (woj. małopolskie) zawrzało. Tęczowa solidarność z osobami LGBT nie spodobała się niektórym mieszkańcom, w tym samemu burmistrzowi - Andrzejowi Malczewskiemu. Burmistrz Jordanowa zawiadomił policję, która od razu zajęła się sprawą. Na profilu burmistrza pojawiło się także oficjalne oświadczenie w tej sprawie:

Tamtejsi funkcjonariusze prowadzili postępowanie w tej sprawie. Sprawdzali, czy nie doszło do złamania art. 137 Kodeksu karnego: "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Jak podają lokalne media, policja odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa. 16-latek usunął z sieci przerobiony herb, jak i sam wpis. Umieścił też przeprosiny, przekonując, że nie miał złych intencji. Dla chłopaka rozmowa profilaktyczna skończyła się pouczeniem na temat odpowiedzialności za treści publikowane w internecie.

W geście solidarności z Jankiem zaczęto przerabiać na tęczowo herby innych miejscowości

Sprawa wzbudziła w mediach jednak wiele emocji, głównie ze względu na zdecydowaną reakcję burmistrza i policji. W geście solidarności z Jankiem wiele osób z całej Polski zaczęło przerabiać na tęczowo herby swoich miejscowości.
Stowarzyszenie "Miłość nie wyklucza"  na Facebook'u opublikowało plakat z przerobionymi herbami. Wśród 36 herbów znalazły się też herby śląskich miast m.in.:

  • Chorzowa,
  • Katowic,
  • Rudy Śląskiej,
  • Żor,
  • Czerwionki-Leszczyny,
  • Bytomia,
  • i Gliwic.

Co myślicie o akcji internautów? Jak podobają się wam tęczowe herby śląskich miast? Piszcie w komentarzach!

Ładowanie Rozmowy