Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP dla całego kraju!

Dodano: , źródło: MSWiA

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa małopolskiego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA na pozostałym terytorium Polski, a także pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Co oznacza ogłoszenie alarmu? Czy mamy powody do niepokoju?

Stopnie alarmowe obowiązywać będą od czwartku, 23 do 29 stycznia

Wprowadzenie stopni alarmowych ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np.

  • ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie,
  • szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach
  • oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Stopnie będą obowiązywały od czwartku 23 stycznia od godz. 00:01 do środy 29 stycznia od godz. 23:59. Wyższy stopień - BRAVO - wprowadzono w województwie Małopolskim, gdzie 27 stycznia w Miejscu Pamięci odbywać się będą centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych Polski oraz przywódców i delegacji wielu państw. Na obszarze reszty Polski będzie obowiązywał najniższy stopień w skali - ALFA. W całym kraju zostanie dodatkowo wprowadzony stopień ALFA-CRP (dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni).

Łącznie występują cztery poziomy stopni alarmowych, które są sygnałem na służb dbających o bezpieczeństwo całej administracji publicznej do zachowania szczególnej ostrożności. Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Stopień alarmowy BRAVO w Małopolsce oraz ALFA na pozostałym terytorium kraju

Stopień alarmowy ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład:

  • nietypowo zachowujące się osoby,
  • pakunki,
  • torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych,
  • samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Drugi stopień alarmowy BRAVO będzie obowiązywał tylko na terenie województwa małopolskiego. Po wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego stopnia alarmowego oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań.

Z drugim stopniem alarmowym wiąże się również m.in.

  • sprawdzenie i wzmocnienie ochrony ważnych obiektów publicznych
  • oraz wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej.

Stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy ALFA-CRP jest pierwszym w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

 

Ładowanie Rozmowy