Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Śląskie: Szpitale i przychodnie wstrzymują zapisy na szczepienia przeciw covid! Nie ma czym szczepić

Dodano: , źródło: TVS

Przychodnie i szpitale wstrzymują zapisy na szczepienia na koronawirusa. Powodem jest ograniczona liczba szczepionek, które dostają. W tym Szpitalu nr 2 w Mysłowicach do tej pory przeprowadzano ok. 300 szczepień dziennie. Szpital był przygotowany, aby tę liczbę zwiększyć nawet do 2 tysięcy. Teraz zapisy zostały wstrzymane, bo dawek po prostu brakuje.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

 

– Jutro będziemy zamawiali dawki szczepień, też nie wiemy, ile nam dostarczą z Agencji Rezerw Materiałowych od poniedziałku, ale planujemy właśnie od poniedziałku, włącznie z weekendem przez cały tydzień prowadzić szczepienia, oczywiście to jest zależne od ilości dawek, które otrzymamy. Na razie liczymy na tzw. pfizerowskie szczepienia, bo musimy kontynuować drugą dawkę szczepień dla fazy zero – mówi Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach.

Podobnie jest w Zespole Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu. Mieszkańcy dzwonią i są odsyłani z kwitkiem. Mimo że, podobnie jak w Mysłowicach, personel jest tu gotowy i może szczepić. Ale nie ma czym.

Konkretnie dostajemy 30 szczepionek na tydzień, co sprowadza się do tego, że możemy zaszczepić 6 osób dziennie. Moglibyśmy robić więcej, ale niestety tych szczepionek nie ma  mówi lek. med. Kazimierz Srokosz, Zespół Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu.

Wstrzymywane zapisy na szczepienia na Śląsku! Zaczyna brakować szczepionek przeciwko koronawirusowi
Wstrzymywane zapisy na szczepienia na Śląsku! Zaczyna brakować szczepionek przeciwko koronawirusowi

Dzisiaj szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że do tej pory na szczepienie w całym kraju zarejestrowało się ponad 650 tys. osób z grupy 80+. Dziś rząd dokonał też zmiany w kolejności szczepień. Przed służbami państwowymi zostaną zaszczepione osoby przewlekle chore.

Redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer wpłynęły na zaburzenie tego balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać. Staraliśmy się, aby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz, po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer, my zmieniliśmy nasz harmonogram – mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Michał Dworczyk zapewnił też, że obecnie w magazynach rządowych znajduje się ok. pół miliona szczepionek. Do tej pory w Polsce zaszczepionych zostało 530 tys. osób.

Ładowanie Rozmowy