Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Ruszyły ferie zimowe w województwie śląskim. Policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa

Dodano: , źródło: KMP Ruda Śląska

29 stycznia w naszym województwie rozpoczęły się ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024. Już w ten weekend na drogach zacznie się większy ruch związany z wyjazdami na zimowy wypoczynek. Nad bezpieczeństwem wyjeżdżających i tych, którzy będą ferie spędzać w mieście, czuwać będzie zwiększona liczba policjantów prewencji i drogówki. Mundurowi będą się koncentrować szczególnie nad bezpieczeństwem na drogach i w miejscach grupowania się młodzieży i dzieci.

Ferie zimowe - czas start!

Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu i wypoczynku podczas ferii. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży:

  • zawsze informujemy rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
  • bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
  • do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.
  • jeżdżąc na nartach, zawsze ubieramy kask.
  • nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
  • nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
  • nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
  • po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

Bezpieczeństwo na drogach

Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymagane na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie, sprawdźcie jego stan techniczny oraz zadbajcie o prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Unikajcie przekraczania prędkości i zawsze siadajcie za kółkiem trzeźwi i wypoczęci.

Celem prowadzonych przez policjantów drogówki działań w czasie ferii zimowych jest zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na: przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci), stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Natomiast piesi muszą pamiętać o zagrożeniach związanych m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska autokarami

przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców tych pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie.

Wykaz punktów kontroli autobusów – FERIE 2024

Ładowanie Rozmowy