Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Politechnika Śląska chce kampusu w Katowicach – ulica Krasińskiego będzie tylko dla pieszych

Dodano:

Rozpoczęły się rozmowy pomiędzy Politechniką Śląska a władzami Katowic w sprawie zagospodarowania ulic Krasińskiego, która ma zostać zamknięta dla ruchu samochodowego. Jest spora szansa, że w tamtym miejscu powstanie kampus, a pierwsze projekty już zostały wykonane przez studentów Wydziału Architektury.

Powstały trzy projekty utworzenia kampusu. Pierwszy, nazwany „Polilinia”, zakłada deptak poprzeplatany bramami przechodzącymi w niskie murki, które mogą jednocześnie posłużyć jako siedziska. Drugi projekt, „Zielona Arteria”, proponuje wypełnienie tej przestrzeni roślinnością i trawnikami. Z kolei projekt „Nowa Rawa” to koncepcja szerokiego deptaku z klimatycznym oświetleniem. Do realizacji jakiegokolwiek z tych pomysłów jeszcze daleka droga, jednak pewnym jest już, że na ul. Krasińskiego ruch samochodowy zostanie wyłączony.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, władze miasta zapewniają, że przekierowanie ruchu nie stanowi problemu, sprawdziło się na ulicy Bankowej przy rektoracie Uniwersytetu Śląskiego, gdzie od kilku lat ruch samochodowy został zamknięty, powstał deptak, a przestrzeń pomiędzy budynkiem głównym a Wydziałem Nauk Społecznych zamieniła się w szeroki plac, na którym chętnie przebywają studenci.

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy ulica zostanie zamknięta, ani jak zmieni się jej oblicze w kolejnych latach, jedno natomiast jest pewne – powstanie kampusu Politechniki Śląskiej w Katowicach utworzy jednocześnie kolejne, atrakcyjne miejsce w przestrzeni miejskiej, z którego skorzystają nie tylko studenci, ale również mieszkańcy. 

Ładowanie Rozmowy