Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Podpisano umowy w ramach programu "Maluch plus"

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wicewojewoda śląski Robert Magdziarz podpisał umowy z przedstawicielami samorządów na realizację zadań w ramach programu "Maluch plus" 2022–2029.

Nowa edycja programu "Maluch plus"

Łączna kwota podpisanych wczoraj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim umów z gminami: Krzyżanowice, Mykanów, Blachownia i Lędziny wynosi ponad 4 mln zł. W sumie do 78 gmin województwa śląskiego, czyli do wszystkich tych, które złożyły wnioski w ramach pierwszego naboru, trafi blisko 168 mln zł rządowego wsparcia. Dzięki dofinansowaniu utworzonych zostanie m.in. 40 miejsc w Miejskim Żłobku w Blachowni, 32 miejsca w Oddziale Miejskiego Żłobka w Lędzinach czy 19 miejsc w krzyżanowickim żłobku.

Jak zaznaczył wicewojewoda Robert Magdziarz, głównym celem programu jest zabezpieczenie miejsc dla dzieci w wieku do 3 lat.

– Program wspiera samorządy w budowaniu i remontowaniu obiektów, które pozwolą stworzyć żłobki i miejsca dla najmłodszych – aby miały dobrą opiekę, podczas gdy ich rodzice pracują – zaznaczył wicewojewoda.

Więcej miejsc opieki dla dzieci na Śląsku

Budżet nowej edycji programu wynosi 5,5 mld zł, co zapewni większe wsparcie w utworzeniu i dofinansowaniu funkcjonowania jednego miejsca opieki. Tak wysoka pula środków pozwoli na dofinansowanie tworzenia aż 102 tys. miejsc.

– Pamiętam, że w połowie maja pokazaliśmy kwoty, projekt całości - czyli 5,5 mld w skali całego kraju. W Komisji Polityki Społecznej i Rodziny pracujemy nad takimi rozwiązaniami, żeby wspierać w sposób zrównoważony wszystkie samorządy i ten projekt jest właśnie owocem takiej pracy. Wdrażamy szereg różnych programów, które mają wspierać rodziny, rodziców – mówił podczas uroczystości poseł na Sejm RP Robert Warwas.

Celem Programu jest utworzenie miejsc zgodnie z potrzebami gminy, a przede wszystkim zachęcenie gmin, na terenie których obecnie nie funkcjonuje żadna forma opieki, aby sięgnęły po przyznane im środki w ramach programu „Maluch plus”.

Ładowanie Rozmowy