Za działalność na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia, a także szczególne zasługi dla oświaty w pracy dydaktycznej uhonorowani zostali pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Blisko 100 osób otrzymało dzisiaj za te zadania odznaczenia państwowe. W imieniu Prezydenta RP oraz Ministra Edukacji aktu dekoracji dokonał wojewoda śląski Marek Wójcik, który pogratulował uhonorowanym oraz podziękował za działania na rzecz ratowania zdrowia i życia mieszkańców.
Pracownicy ŚUM odznaczeni
– Dziękuję Państwu za codzienny wysiłek, który wkładają Państwo w realizację zadań – zadań szczególnych, związanych z rozwojem medycyny i ochroną zdrowia – powiedział wojewoda Marek Wójcik.
Uhonorowanym pracownikom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego gratulacje złożył także rektor uczelni, prof. Tomasz Szczepański. Wśród wręczonych odznaczeń były: Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.
Dzisiejszą uroczystość, która rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego, uświetnił występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
Medal za Długoletnią Służbę przyznawany jest przez Prezydenta RP na wniosek wojewodów za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Odznaczenie to ma rodowód z okresu II Rzeczypospolitej i zostało przywrócone do systemu odznaczeń państwowych w Polsce w 2007 roku.
Medal Komisji Edukacji Narodowej to resortowe odznaczenie nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji. Medalowi patronuje Komisja Edukacji Narodowej – pierwszy w Polsce i Europie centralny organ władzy oświatowej, powołany przez Sejm 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego.