Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nowe paliwo E10 już na polskich stacjach. Kto może je tankować?

Dodano: , źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Od 1 stycznia na polskich stacjach paliw pojawiło się nowe paliwo – benzyna E10, która ma być bardziej przyjazna dla środowiska. Dla jakich samochodów jest odpowiednia? Podpowiadamy!

Symbol E10 na polskich stacjach paliw

Kierowcy tankujący swoje samochody 1 stycznia mogli być nieco zdziwieni – symbol E5 na dystrybutorach i pistoletach został zastąpiony „E10”. Wynika to z wprowadzenia nowego rodzaju benzyny, która w składzie posiada do 10 proc. biokomponentów, a nie 5 proc. jak dotychczas. Paliwo E10 to dobrze znana kierowcom benzyna 95-oktanowa, różni się jednak nieco składem. 

Decyzja o wprowadzeniu E10 na polskie stacje została podjęta z uwagi na przepisy unijne o składzie paliw ropopochodnych. Celem jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi oraz stan środowiska naturalnego. Warto podkreślić, że benzyna E10 charakteryzuje się niższą emocją dwutlenku węgla podczas spalania.

Nie dla każdego samochodu

Nie każdy samochód jest kompatybilny z nową benzyną E10. Dotyczy to szczególnie starszych modeli, często wyprodukowanych przed 2005 rokiem. Aby upewnić się, że nasz pojazd można tankować benzyną E10, warto skorzystać z wyszukiwarki przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wystarczy wybrać markę pojazdu, model oraz rok produkcji.

Jeżeli dany samochód nie znalazł się w wyszukiwarce, należy:

  • Zajrzeć do wnętrza klapy wlewu paliwa,
  • Sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu,
  • Zapytać producenta samochodu lub lokalnego dealera.

Kierowcy, którzy nie mają pewności, czy nowy rodzaj benzyny jest dla nich odpowiedni, wciąż mogą używać benzyny E5, dostępnej na stacjach paliw jako benzyna 98-oktanowa.

Ładowanie Rozmowy