Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej na Śląsku

Dodano: , źródło: UMWS

Województwo Śląskie i miasto Katowice podpisały ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce list intencyjny w sprawie organizacji mistrzostw świata w 2023 roku.

Katowice jednym z gospodarzy mistrzostw świata 2023 w piłce ręcznej

Katowice będą jednym z gospodarzy mistrzostw, które odbędą się w Polsce i w Szwecji. W Spodku odbędzie się inauguracja i wszystkie mecze grupowe polskiej reprezentacji.

W podpisaniu listu intencyjnego uczestniczyli wicemarszałek Wojciech Kałuża, członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs oraz prezydent Katowic Marcin Krupa i prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Henryk Szczepański.

„Cieszę się, że w województwie śląskim odbędzie się kolejna wielka impreza sportowa. Naszym celem jest przyciąganie największych wydarzeń do regionu, czego przykładem są mistrzostwa świata sztafet, czy memoriały lekkoatletyczne, które wpisały się w kalendarz Stadionu Śląskiego. Współpraca ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce to kolejny etap w budowaniu sportowego wizerunku województwa śląskiego” – podkreślał wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Gwiazdy szczypiorniaka i medaliści mistrzostw świata zagrali w pokazowym meczu piłki ręcznej 11-osobowej na Stadionie Śląskim. W spotkaniu wzięli udział m.in. Sławomir Szmal, Marcin Lijewski, Grzegorz Tkaczyk, Bartosz Jurecki, Mariusz Jurasik, Iwona Niedźwiedź i Monika Migała. Drużyny poprowadzili medaliści olimpijscy z Montrealu (1976): Zygfryd Kuchta, Janusz Czerwiński i Stanisław Majorek. Zawodnicy wystąpili w historycznych strojach i grali specjalną piłką. Mecz odbył się na murawie Stadionu Śląskiego.

„To będą wyjątkowe mistrzostwa świata w formule 32 zespołów. To największa i najbardziej prestiżowa impreza w piłce ręcznej. List intencyjny jest obietnicą dobrej współpracy, a województwo śląskie od lat jest mecenasem sportu, a w ostatnich latach gościły tu wielkie gwiazdy sportu. Cieszę się, że jedną z aren mistrzostw będzie katowicki Spodek, bo to ikona sportu w naszym kraju” – mówił Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Rekordowa frekwencja w 1962 roku

Warto przypomnieć, że właśnie na Stadionie Śląskim 1 maja 1962 roku padł rekord frekwencji podczas meczu piłki ręcznej w Polsce. Ponad 60 tysięcy widzów obejrzało spotkanie, w którym reprezentacja Śląska walczyła z drużyną Magdeburga. Spotkanie szczypiornistów towarzyszyło meczowi Ruch Chorzów - Górnik Zabrze.

„Śląsk był jednym z najważniejszych miejsc na mapie piłki ręcznej 11-osobowej w naszym kraju. To wręcz kolebka szczypiorniaka. Teraz wracamy do korzeni i chcemy przypomnieć o historii, gdy zbliża się kolejne wielkie wydarzenie, czyli mistrzostwa świata” - mówił dyrektor turnieju MŚ 2023, Grzegorz Gutkowski.

Ładowanie Rozmowy