Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

To już pewne. 14. emerytura będzie wypłacana co roku

Dodano: , źródło: FB Prawo i Sprawiedliwość

Sejm przyjął ustawę gwarantującą coroczną wypłatę 14. emerytury z powodu rosnących cen. To nie koniec niespodzianek – w ustawie przewidziano także możliwość podniesienia wysokości świadczenia.

Koniec niedomówień

Niedawno pisaliśmy o doniesieniach, jakoby 14. emerytura miała być wypłacana co roku, aby pomóc seniorom w dobie stale rosnących cen. Te wiadomości stały się faktem – sejm przyjął ustawę w tej sprawie. Wysokość 14. emerytury będzie zależna od wysokości emerytury minimalnej. Co ważne, pełne świadczenie będzie przysługiwało emerytom, którzy w ramach świadczeń nie otrzymują więcej niż 2900 złotych. Jeżeli kwota zostanie przekroczona, „czternastka” będzie wówczas pomniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Przykład: Emeryt otrzymuje emeryturę w wysokości 3200 złotych. Oznacza to, że jego 14. emerytura zostanie pomniejszona o 300 zł (3200-2900=300).

Wniosek o 14. emeryturę

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg uspokaja – seniorzy nie będą musieli fatygować się do ZUS w celu złożenia wniosku o "czternastkę". Świadczenie będzie przyznawane z urzędu osobom, które spełniają wszystkie warunki do jego uzyskania. 14.emerytura będzie wypłacana w sierpniu i wrześniu tego roku.

Ładowanie Rozmowy