Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

#JestTyleDoOdkrycia – śląskie atrakcje wyróżnione na interaktywnej mapie National Geographic

Dodano: , źródło: informacja prasowa

NOSPR oraz Elektrociepłownia EC Szombierki zostały wyróżnione na interaktywnej mapie Polski #JestTyleDoOdkrycia National Geographic. Mapa, stworzona z pomocą ekspertów, podróżników i lokalnych odkrywców, wskazuje lokalizacje zaskakujących i często nieoczywistych punktów wartych odwiedzenia. Zobacz, co czeka do odkrycia tuż za rogiem!

Interaktywna mapa Polski #JestTyleDoOdkrycia

Odkrywanie jest ważną częścią życia dla 81% Polaków – wskazują badania "Jak odkrywamy" przeprowadzone przez kanał National Geographic Polska. Okazuje się też, że pomimo powszechnego zamiłowania do egzotycznych akcentów, nasze dwa ulubione obszary odkryć to nowe miejsca w Polsce (39%) i środowisko naturalne (33%).

Jednak nawet ci, którzy nie należą do grona miłośników lokalnego odkrywania, za sprawą  interaktywnej mapy Polski jesttyledoodkrycia.pl poczują chęć ruszenia w drogę. Mapa powstała w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia kanału National Geographic, który wspólnie z ekspertami, odkrywcami i podróżnikami wyselekcjonował i dokładnie oznaczył lokalizacje, stanowiące często ukryte atrakcje spoza utartych szlaków turystycznych na terenie naszego kraju. Wśród nich znalazły się też śląskie "perełki", m.in. NOSPR oraz Elektrociepłownia EC Szombierki. 

NOSPR w Katowicach

Siedziba NOSPR (w skrócie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) to część katowickiej Strefy Kultury, którą tworzy razem ze Spodkiem, Muzeum Śląskim i Centrum Kongresowym. Architektura budynku łączy światowe trendy z lokalnością. Monumentalny obiekt zainspirowany był formami obecnymi na robotniczym osiedlu Nikiszowiec. W środku warto zwrócić uwagę na salę koncertową wabiącą muzyków z całego świata. Na zewnątrz do spacerów zachęca natomiast zielony labirynt z grabu oraz letni amfiteatr.  

Elektrociepłownia EC Szombierki w Bytomiu

Dawna elektrociepłownia pochodzi z 1921 r. i ma prawie 18 ha. W jej skład wchodzą m. in. kotłownia, pompownia, maszynownia, rozdzielnia prądu czy wieża wodna „Zegarowa”. Początkowo miała się tu znajdować fabryka prochu, stąd jej bardzo solidna konstrukcja. Obiekt został zaprojektowany przez sławnych architektów: Georga i Emila Zillmannowów. Elektrownia znajduje się na liście 7 najcenniejszych, zagrożonych zabytków Europy. Obecnie na teren EC Szombierki można wejść z przewodnikiem po wcześniejszym zapisaniu się na stronie EC Generator.

Więcej inspiracji do eksplorowania każdego zakątka Polski czeka na stronie jesttyledoodkrycia.pl. Interaktywna mapa umożliwia również oznaczanie własnych odkryć! 

Ładowanie Rozmowy