Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Industriadę 2020 zorganizuje Urząd Marszałkowski wespół z Muzeum Górnictwa Węglowego

Dodano:

Industriada 2020 zmieni oblicze? Od tego roku koordynatorem imprezy będzie zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego.


Święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli popularna Industriada to impreza, która co roku przyciąga rzesze miłośników postindustrialnego dziedzictwa. Co roku pada kolejny rekord popularności. Przypomnijmy, że w 2010 w imprezie wzięło udział raptem ok. 29 tys. osób, a w roku ubiegłym ponad 100 tysięcy! 

Impreza odbywa się w 27 miastach

Industriada w 2019 roku zorganizowana została w 44 obiektach zlokalizowanych w 27 miastach regionu oraz siedmiu obiektach pałacowych. Do tej pory organizowana była przez Urząd Marszałkowski w Katowicach oraz dwie instytucje finansowane przez województwo tj. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (od  niedawna Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego) oraz Ars Cameralis Silesiae Superioris. Teraz się to zmieni. Władze województwa uznały, że współorganizatorem zostanie prężnie rozwijające się Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Muzeum Górnictwa Węglowego zyska dodatkowy prestiż

To olbrzymia odpowiedzialność, ale i też wielka szansa dla zabrzańskiej instytucji kultury. Warto dodać, że pieczę nad Industriadą będzie nadal sprawował Śląski Urząd Wojewódzki, a zabrzańskie muzeum będzie zajmowało się jedynie techniczną koordynacją przedsięwzięcia. Otrzyma na ten cel stosowną dotację z województwa.

Ładowanie Rozmowy