Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

CERT Polska ostrzega przed kolejną próbą oszustwa. Przestroga dla posiadaczy telefonów z systemem Android

Dodano:

Fałszywa aplikacja mObywatel

Oszuści znajdują coraz to bardziej kreatywne pomysły na zarobek kosztem innych. Tym razem ofiarą padła rządowa aplikacja mObywatel, na której użytkownik udostępnia większość swoich danych osobowych. Są to naprawdę cenne informacje, które pozwalają hakerom na dotarcie do środków finansowych ofiary. Fałszywą aplikację umieszczono na spreparowanej przez cyberprzestępców stronie sklepu Google Play. Na ten moment zagrożeni są zatem użytkownicy smartphone’ów z systemem Android. 

Oszustwo w porę wykryte

Sprawą zainteresowali się eksperci z CERT Polska, którzy na szczęście od razu zorientowali się o próbie oszustwa. Odkryli, że hakerzy prowadzą przemyślaną akcję wymierzoną w użytkowników smartphone’ów z systemem Android – jej celem jest zainfekowanie jak największej ilości telefonów złośliwym oprogramowaniem z rodziny Alien, wykradającym dane. 

Oszuści wysyłają do użytkowników telefonów z Androidem wiadomości, których rzekomym nadawcą jest mObywatel. W SMS-ie znajduje się link, który przekierowuje bezpośrednio na fałszywą stronę sklepu Google Play, z którego można pobrać podrobioną aplikację mObywatel. 

- Po instalacji złośliwa aplikacja uzyskuje możliwość wykradania danych logowania m.in. do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy serwisów związanych z kryptowalutami. – napisało CERT Polska na swoim Twitterze.

Co nam grozi? Kradzież danych!

Użytkownicy telefonów z systemem Android muszą mieć się na baczności – pobranie fałszywej aplikacji jest bardzo niebezpieczne zarówno dla samego urządzenia, jak i danych. Podrobiona aplikacja mObywatel może wykradać informacje na nasz temat, które mogą przyczynić się także do późniejszej utraty środków z konta bankowego. Oprogramowanie używane przez hakerów jest niezwykle groźne, gdyż umożliwia nie tylko kradzież danych, ale również przekierowywanie połączeń oraz instalowanie kolejnych niebezpiecznych aplikacji bez zgody użytkownika. 

Aplikacja mObywatel – skarbnica wiedzy o użytkowniku

mObywatel pełni rolę cyfrowego portfela na dokumenty i różne usługi. W swoich telefonach możemy posiadać takie dokumenty jak dowód osobisty, prawo jazdy czy legitymacja studencka. W aplikacji znajduje się także certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19. mObywatel umożliwia także realizowanie eRecept bez konieczności podawania swojego numeru PESEL. Do aplikacji można wgrać także Kartę Dużej Rodziny oraz stale monitorować ilość punktów karnych. W aplikacji znajduje się wiele danych na temat jej posiadacza – z pewnością ułatwia ona życie, jednak jest również pożywką dla hakerów, którzy mogą zyskać dostęp do ogromu danych.

Ładowanie Rozmowy