Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

AZS AWF Katowice otrzymało czek o wartości pół miliona zł! Na co zostanie wykorzystany?

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

Województwo Śląskie przekazało półmilionowy czek dla AZS AWF Katowice na realizację programu „Śląskie Diamenty”, którego celem jest precyzyjna diagnostyka lekarska młodych sportowców.

Nowe możliwości dla śląskich sportowców

W sierpniu zarząd województwa rozstrzygnął otwarty konkursu ofert na zadania publiczne w dziedzinie kultury fizycznej z myślą o diagnostyce sportowej medalistów Mistrzostw Polski w kategoriach młodzik, junior młodszy, junior starszy i młodzieżowiec. Na konkurs wpłynęła jedna oferta złożona właśnie przez katowicki AWF. Wnioskowana i przyznana dotacja w tym konkursie wyniosła 500 tys. zł, z kolei całkowity koszt zadania publicznego wyniósł 525 tys. zł. Z programu będzie mogło skorzystać 200 zawodników reprezentujących 25 dyscyplin.

- Samorząd województwa razem z Sejmikiem wspiera katowicką Akademię Wychowania Fizycznego, flagową uczelnię, a kolejnym krokiem jest udział w kosztach w realizacji pilotażowego programu Śląskie Diamenty, na co zabezpieczyliśmy kwotę 500 tysięcy złotych. To nowatorskie i niezwykle ważne przedsięwzięcie pozwoli w praktyce na precyzyjną diagnostykę i badania zwłaszcza wśród młodych, właśnie rozpoczynających swoje kariery sportowców. Dzięki temu uda się wyeliminować potencjalne zagrożenia, które nawet w zawodowym sporcie, mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

- „Śląskie Diamenty” to program obejmujący badania i diagnostykę przede wszystkim juniorów młodszych i starszych aż po wiek młodzieżowca. W praktyce są to kompleksowe badania laboratoryjne, ortopedyczne, wydolnościowe i kardiologiczne. Przeprowadzają je renomowani specjaliści.  Naszą rolą jest nie tylko tzw. identyfikacja talentu, czyli określenie kto do jakiej dyscypliny sportu zwyczajnie się nadaje, i w której potencjalnie może osiągnąć kiedyś sukces. Równolegle ważna jest diagnostyka, ale do specjalisty wcale nie jest łatwo się dostać, a bywa to bardzo kosztowne. Klubów często na to zwyczajnie nie stać - mówi rektor AWF prof. Grzegorz Juras.

Ładowanie Rozmowy