Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zima w Ustroniu. Z jakich atrakcji możemy skorzystać?

Dodano: , źródło: UM Ustroń / fot. UM Ustroń

Ustroń każdego roku przyciąga wielu turystów z całej Polski. Malownicze krajobrazy, ponad 100 km szlaków turystycznych, wyciągi linowe i trasy narciarskie to tylko niektóre atrakcje, które oferuje.

Góry Radości każdego roku przyciągają wielu turystów

Ustroń, czyli Góry Radości, to malownicze miasto uzdrowiskowe, jedno z dwóch w naszym województwie. Znajduje się w powiecie cieszyńskim, na północnych stokach Beskidu Śląskiego, u wylotu doliny Wisły. Miasto to zajmuje powierzchnię około 59 km 2. Znajduje się blisko gór Czantorii, Równicy i Orłowej, przez co jest często odwiedzane przez miłośników pieszych wędrówek.

Uzdrowisko, wyjątkowy klimat, wiele atrakcji dla dzieci i liczne szlaki turystyczne sprawiają, że będąc tam, nie można się nudzić. Sprawdźcie, z jakich zimowych atrakcji można skorzystać!

Czantoria 

Czantoria to jedno z najpopularniejszych miejsc w Ustroniu. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wyciąg krzesełkowy na Czantorię w Ustroniu czynny jest przez cały rok. Turyści mogą skorzystać z wygodnych 4-osobowych kanap, aby dostać się w górne partie Beskidów. Czas wjazdu na górę to około 8-10 minut. Z górnej stacji kolejowej w pół godziny możemy dojść do szczytu z wieżą widokową. Możemy również skorzystać z całorocznego toru saneczkowego.

W sezonie zimowym Czantoria oferuje jedna z najdłuższych tras narciarskich w Beskidach. Trasa narciarka nr 1 jest naśnieżana oraz oświetlona na odcinku dolnej polany Solisko, a trasa nr 2 otwierana jest w przypadku wystąpienia odpowiednich naturalnych warunków śniegowych. W ramach stacji Kolej Linowa Czantoria funkcjonuje strefa dla początkujących narciarzy z taśmą transportową. Teren jest naśnieżany i oświetlony, tuż obok zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła narciarska.

Kolejną atrakcją na Czantorii jest Sokolarnia - jedna z niewielu w Polsce placówek zajmujących się rehabilitacją oraz układaniem ptaków drapieżnych.

Mała Czantoria

U stóp Małej Czantorii znajduje się całoroczny ośrodek turystyczny Poniwiec Mała Czantoria.  4-osobowy wyciąg działa tam od 2013 roku, a wzdłuż niego prowadzi trasa narciarska o długości 900 m. Trasa jest naśnieżana i codziennie ratrakowana. Przy ośrodku działa szkoła narciarska i snowboardowa. Znajdziemy tam też naśnieżony snowpark z przeszkodami.

Palenica

Stacja Narciarska White Park Palenica w Ustroniu to doskonale przygotowane i oświetlone trasy o różnym stopniu trudności, na które zawiezie nas darmowy SKI-BUS. Znajdują się tam trasy zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Jadąc ze szczytu Palenicy czeka na nas ponad 1 km trasy zjazdowej, a na szczyt zawiezie nas kolej krzesełkowa 2-osobowa. Na terenie stacji działa szkoła narciarsko-snowboardowa oraz przedszkole narciarskie, z  wyciągiem dla początkujących. 

Leśny Park Niespodzianek

Na południowym zboczu Równicy znajduje się całoroczny Leśny Park Niespodzianek. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. W zajmującym ok. 14 ha parku zobaczymy m.in. żubry, jelenie, sarny, daniele i dziki. Można je karmić, a niektóre również pogłaskać. Dodatkową atrakcją jest stacja ptaków drapieżnych i sów. Z ich udziałem organizowane są cykliczne pokazy przez wykwalifikowanych sokolników.

Ustroń to jedyne w Beskidach miasto uzdrowiskowe. Oznacza to gwarancję czystego powietrza i wyjątkowy klimat wspierający odpoczynek organizmu po całorocznych zmaganiach. Na miejscu możemy też skorzystać z szerokiej bazy sanatoryjnej i leczniczej.

Zobaczcie w naszej galerii zdjęć, jak prezentuje się Czantoria w zimowej odsłonie!

Ładowanie Rozmowy