Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zamek w Toszku to jeden z ciekawszych zamków położonych na Górnym Śląsku

Dodano: , źródło: fot. Zamek w Toszku

Zamek w Toszku to jeden z ciekawszych zamków położonych na Górnym Śląsku. Dodatkowo jest on owiany licznymi legendami, które sprawiają, że wspomnienia z Toszka pozostają w pamięci turystów na długo.

Historia Zamku w Toszku

Nie znamy początków powstania pierwszej drewniano-ziemnej warowni, która stała niegdyś na miejscu obecnego budynku, przypuszczalnie jednak sięgają one X lub XI wieku. Dopiero książę Przemysław panujący w XV wieku wzniósł budowlę murowaną, zaś z końcem XVI wieku została przejęta przez Habsburgów i została przebudowana w stylu renesansowym. Zamek jeszcze kilkukrotnie zmieniał właścicieli, aż do pożaru w 1811 roku. Jego ruiny zostały poddane częściowej renowacji w latach 1957–1963. Obecnie zamek w Toszku stał się siedzibą placówek kulturalnych.

Centrum Kultury "Zamek w Toszku"

Do dzisiaj zachowała się tylko część zabudowań. Turyści mogą zwiedzać basztę zamkową z punktem widokowym, zobaczyć teatrzyk opowiadający słynną legendę o złotej kaczce lub po prostu odpocząć w zamkowej kawiarni. Warto także śledzić wydarzenia organizowane na zamku i skorzystać na przykład z nocnego zwiedzania, podczas którego możemy odkryć tajemnice zamku razem z bohaterami toszeckich legend.

Wejść na teren zamku można codziennie w godzinach od 8.00 do 22.00. Natomiast Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku jest czynne od wtorku do piątku od 10.00 do 15.00 oraz w weekendy i święta od 11.00 do 18.00. Oprowadzanie jest o każdej pełnej godzinie. Bilet normalny jest w cenie 13 zł, a ulgowy 10 zł.

Biała dama z Toszka

Legenda głosi, że właścicielowi zamku spodobała się piękna córka strażnika. Bardzo pragnął ją poślubić, niestety naprzeciw tym planom stanął jej ojciec. Wobec tego rozsierdzony właściciel zamku kazał pobić ojca dziewczyny i wygnał go z Toszka. Dziewczynę natomiast uwięził w zamkowej wieży, gdzie zmarła z tęsknoty. W odwecie ojciec rzucił klątwę na zamek, która miała obrócić budowlę w ruinę. Dlatego właśnie w roku 1811 na zamku wybuchł pożar, który całkowicie spalił jego wnętrze. Mimo to jego córka przywiązała się do toszeckiego zamku i pod postacią Białej Damy wciąż nawiedza to miejsce.

Jeżeli chcemy spotkać Białą Damę, musimy wybrać się do zamku tuż po północy. Krąży ona po korytarzach, ubrana w zwiewną, długą suknię, której szelest możemy usłyszeć już z daleka.

Jest to tylko jedna z wielu historii, które możecie usłyszeć podczas zwiedzania. Zamek w Toszku skrywa naprawdę wiele tajemnic

Ładowanie Rozmowy