Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wodzisław Śląski – miasto zamieszkanie przez skrzaty!

Dodano: , źródło: wodzislaw-slaski.pl

Nie masz pomysłu na weekendową wycieczkę? Masz w sobie duszę odkrywcy i chętnie eksplorujesz odwiedzane miejsca? Sądzimy, że wypad do Wodzisławia Śląskiego to coś dla Ciebie! Dlaczego? Otóż to miejsce prawdziwie wyjątkowe – tak bardzo, że postanowiły zamieszkać w nim urocze skrzaty!

Wodzisław Śląski to miasto z tradycjami – prawa miejskie posiada już od 1257 roku! Może się pochwalić wieloma zabytkami, takimi jak Pałac Dietrichsteinów czy Baszta Rycerska. Zgodnie z danymi z 2021 roku, zamieszkuje je ponad 45 tysięcy mieszkańców. Aby być dokładnym, należałoby doliczyć kilku dodatkowych, wyjątkowych lokatorów. Mowa o skrzatach, które zamieszkują unikatowe na skalę europejską miejskie instalacje.

W poszukiwaniu małych mieszkańców

Wrocław ma swoje krasnale, a Wodzisław Śląski – skrzaty! Niepowtarzalne i unikatowe mini instalacje, idealnie wkomponowane w miejski krajobraz powstały z inicjatywy miasta i lokalnej firmy Mały Drewniany Domek. Ci mistrzowie stolarstwa tworzą drewniane arcydzieła, które wzbogacają miejski krajobraz. Pierwsze skrzaty pojawiły się w mieście w 2021 roku. Mają już swoją własną pizzerię, kopalnię warsztat stolarski i zegarmistrzowski, piekarnię, cukiernię, farmę i Cech Rzemieślników. Mali mieszkańcy przestawieni są podczas wykonywania codziennych czynności – sprzątania, pracy w kopalni czy jedzenia przepysznej pizzy!

Jeżeli chcecie poznać małych mieszkańców Wodzisławia, swoje poszukiwania powinniście prowadzić w okolicy Starego Miasta. Wodzisławski magistrat przygotował specjalną mapę, aby ułatwić turystom poszukiwania małych mieszkańców. Instalacje z pięknymi, drewnianymi domkami znajdziecie na Rynku, przy ulicach: Zamkowej Księżnej Konstancji, Kubsza, Targowej, a także w Parku Miejskim. Już na początku realizacji tej wyjątkowej inicjatywy jej twórcy zapowiedzieli, że instalacji z pewnością będzie przybywać!

Mapę skrzatów znajdziecie poniżej!

mapa-skrzatów

Inne atrakcje Wodzisławia Śląskiego

Wodzisław Śląski to nie tylko skrzaty! Podczas ich poszukiwań możecie przy okazji zobaczyć wiele interesujących miejsc i miejskich zabytków. Spacerując po Wodzisławiu z pewnością prędzej czy później traficie w okolice Pałacu Dietrichsteinów z XVIII wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie. 

Warty uwagi jest również najstarszy budynek w Wodzisławiu Śląskim, kościół ewangelicki pw. Św. Trójcy z XIV wieku. Znacznie ucierpiał on na przestrzeni lat, jednak wciąż wewnątrz można podziwiać elementy starej zabudowy. 

W wodzisławskim lesie stoi wyjątkowa, XIX-wieczna Baszta Rycerska. Na początku XX wieku baszta pełniła rolę punktu widokowego i restauracji. Od 1938 roku zaczęła popadać w ruinę – odrestaurowano ją dopiero w 1991 roku dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Po rewitalizacji zakończonej w 2021 roku, Baszta jest otwarta dla turystów i pełni rolę punktu widokowego. 

W Wodzisławiu znajdzie się również miejsce dla miłośników nieco bardziej współczesnej historii. Na terenie miasta znajduje się cmentarz Żołnierzy Radzieckich. Powstał on w miejsce zniszczonego przez nazistów podczas II wojny światowej cmentarza żydowskiego. Prócz grobów radzieckich żołnierzy, znajduje się tam także zbiorowa mogiła więźniów KL Auschwitz oraz tablica upamiętniająca pochowanych w tym miejscu mieszkańców wyznania mojżeszowego.

Jeżeli wolicie skupić się na wypoczynku na plaży, Wodzisław ma propozycję również dla was! W mieście znajduje się kąpielisko „Balaton” – miejsce dla miłośników opalania i sportów wodnych. Jak widać, w Wodzisławiu Śląskim każdy znajdzie coś dla siebie!

Ładowanie Rozmowy