Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Kaufhaus – najstarszy dom towarowy w Polsce

Dodano: , źródło: Redakcja / fot. Jacek Knapik / Zabytkowa Ruda

Słoneczny niedzielny dzień może być dobrą okazją na spacer po Rudzie Śląskiej. Polecamy zatrzymać się chwilę dłużej przy budynku Kaufhaus, który znajduje się na osiedlu o tej samej nazwie przy ul. Niedurnego w dzielnicy Nowy Bytom. Warto pamiętać, że w budynku tym znajdował się najstarszy dom towarowy w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie! Powstał on rok wcześniej niż Harrods w Londynie i aż trzy lata wcześniej niż Kaufhaus des Westens w Berlinie. 

Budynek I osiedle mają taką samą nazwę

Wspomniany budynek znajduje się na terenie osiedla robotniczego Kaufhaus, wybudowanego dla pracowników huty "Pokój". Osiedle to powstawało etapami w latach 1854-1924, a swoją nazwę zawdzięcza właśnie budynkowi, w którym mieścił się dawny dom towarowy. 

Dom handlowy powstał na początku XX wieku

Kaufhaus wybudowany został w 1904 roku w stylu zwanym modernizmem. To naprawdę monumentalny obiekt, któremu nowoczesnego charakteru nadaje wielokwarterowa stolarka okienna o różnorodnych formach. Dekoracja jest raczej skromna, ponieważ tworzą ją pola szachownicowe pod oknami oraz fragmenty fryzu z motywem geometrycznie stylizowanych liści. W głównej klatce schodowej budynku zachowała się jeszcze secesyjna okładzina ceramiczna z motywem kwiatowym. 

Ciekawa zabudowa osiedla Kaufhaus 

Na tym jednak nie koniec atrakcji. Odwiedzając Kaufhaus warto zatrzymać się na ul. Podgórze. Domy, które się tam znajdują, powstały w latach 1903-1904 i posiadają bogatą dekorację architektoniczną wydobyta przy użyciu dwukolorowej cegły. Interesująca jest także brama tzw. einfahrt, znajdująca się w budynku pod nr 30. Warta uwagi jest również zabudowa przy ul. Dobrej Nadziei, która prezentuje ciekawe budynki usytuowane wzdłuż wąskiej dróżki. 

Ładowanie Rozmowy