Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Idealne miejsce na spacer i nie tylko. Park w Świerklańcu i Pałac Kawalera

Dodano: , źródło: fot. Karolina Bauszek

Koniec lata zbliża się wielkimi krokami. Warto, więc skorzystać z ostatnich słonecznych dni i odwiedzić Park w Świerklańcu. 

Świerklaniec 

Świerklaniec to niewielka miejscowość położona w powiecie tarnogórskim, w dolinie rzeki Brynicy. Cała miejscowość jest ściśle powiązana z rodem Donnersmarcków. To właśnie hrabia Guido von Donnersmarck wybudował dla swojej żony rezydencję, którą zwano „Małym Wersalem”.

Park w Świerklańcu 

Park znajduje się w pięknej okolicy i oferuje atrakcje dla całej rodziny. Wstęp jest bezpłatny.  Założył go także ród Henckel von Donnersmarck na przełomie 1670-1680 roku obok Zamku w Świerklańcu, który niestety w wyniku działań wojennych został zburzony. 

Obecnie w parku mamy do dyspozycji mnóstwo leśnych ścieżek czy pól kwiatowych.  Otaczają go stawy i ogromne jezioro Świerklaniec. Z tamtych czasów zostały zachowane słynne rzeźby autorstwa Emanuela Frémieta, a także fontanna „Trzy Gracje”. Tak naprawdę możemy w nim spędzić czas aktywnie, przykładowo uprawiając sport lub po prostu odpocząć podziwiając piękno przyrody. Wszystko zależy od naszych preferencji. 

Pałac Kawalera 

Jedną z głównych atrakcji Parku Świerklaniec jest Pałac Kawalera zwany także Domem Kawalera. Obecnie w środku mieści się hotel i restauracja. Budowla została wzniesiona w 1906 roku przez ród Donnersmarckców i jako jedyna ocalała od zniszczenia. Wybudowano go na styl francuskiego neobaroku. Warto zwrócić uwagę na napis wyryty na frontonie pałacu „Memento vivere” (Pamiętaj o życiu), który miał zachęcać odwiedzających go gości i samych mieszkańców do zabawy. 

 

Ładowanie Rozmowy