Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe i większość z nas zamierza wykorzystać ten czas na białe szaleństwo. Które ośrodki narciarskie w Beskidach cieszą się największym uznaniem fanów sportów zimowych?
W 2023 roku jako pierwsi na ferie pojadą uczniowie z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. Zimowy wypoczynek dla mieszkańców naszego regionu rozpocznie się 16 stycznia i potrwa prawie do końca miesiąca – dokładnie do 29 stycznia 2023 r.
W tym czasie (ale nie tylko – zima dopiero się rozkręca) wielu narciarzy, zarówno tych doświadczonych jak i początkujących szuka najlepszych warunków do jazdy. Znajdą je nie tylko w Tatrach czy Karkonoszach, ale również w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Dziś znawcy branży uznają region za prawdziwe eldorado dla fanów białego szaleństwa.
Najlepsze ośrodki narciarskie w Beskidach. Na które stoki warto się wybrać?
Ośrodki narciarskie w województwie śląskim zyskały uznanie i sporą popularność dzięki nowoczesnej infrastrukturze, pozwalającej na doskonalenie umiejętności na świetnie przygotowanych trasach. Gdzie warto zajrzeć?
Szczyrk
Nie da się ukryć, że najbardziej znanym w Beskidach kurortem narciarskim jest Szczyrk, który ma do zaoferowania narciarzom i snowboardzistom ponad 30 tras zjazdowych o łącznej długości 40 kilometrów, które posiadają różne poziomy zaawansowania.
Wśród najlepszych znajdują się Szczyrk Mountain Resort, czyli Szczyrkowski Ośrodek Narciarski posiadający 13 wyciągów orczykowych i 18 tras narciarskich o łącznej długości 25 km (najdłuższa ma 2 km). Ośrodek posiada nartostrady o różnym poziomie trudności (67 proc. to trasy „niebieskie”, 28 proc. czerwone i 6 proc. czarne), a dwie trasy „Bieńkula” i „Golgota” mają homologacje FIS. Stoki w większości są naśnieżane sztucznie, a bramki posiadają bezstykowy system karnetów.
Klasyką dla narciarzy jest oczywiście stacja Centralnego Ośrodka Sportu (COS) na Skrzycznym, najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego, liczącym 1257 m n.p.m. COS zaliczany jest do dziś do grona najważniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Łączna długość tras to 14 kilometrów (z czego po 29 procent to trasy czerwone i czarne), a skorzystać można z dwóch wyciągów z ekspresowymi czteroosobowymi kanapami. Jedną z najciekawszych tras w ośrodku jest czarna trasa nr 23, posiadająca licencję FIS, a dla początkujących pozostają niebieskie trasy – Ondraszek (21) i Widokowa (25).
W Szczyrku można też skorzystać z wyciągu orczykowego Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej, z dobrze doświetloną i łatwą trasą o długości 300 metrów, najlepszą dla początkujących. Dobrym pomysłem będzie też Kaimówka z dwoma wyciągami talerzykowymi i trasami o długości 400 i 200 metrów.
Wisła
Dziś uznawana za „Perłę Beskidów” (do czego wydatnie przyłożył się sukces Adama Małysza, którego imieniem nazwano skocznię narciarską w Malince) posiada bogatą bazę narciarską, w której odnajdą się nie tylko początkujący, ale i doświadczeni narciarze. To tu znajduje się zimowa Rezydencja Prezydenta RP, a okolica oferuje przepiękne krajobrazy do podziwiania podczas szusowania. W Wiśle znajdziemy kilka ośrodków, w tym największy Soszów, ale też Klepki, Cienków czy Nową Osadę. Łącznie znajduje się tutaj 20 stacji narciarskich, wyciągi kanapowe, rozbudowana baza gastronomiczna i hotelowa, a także kilka tras biegowych w Kubalonce z licencją PZN.
W Soszowie znajdziemy 6 tras o różnym stopniu trudności, a w dolnej części ośrodka możemy skorzystać z orczyka z czteroosobowymi kanapami, które obsługują cztery stoki. Ośrodek to doskonałe miejsce dla początkujących – ponad 80 procent tras to niebieskie stoki. Znacząca większość tras jest sztucznie naśnieżana w przypadku braku dostatecznych opadów.
Klepki to ośrodek przede wszystkim dla tych, którzy preferują jazdę rekreacyjną – zarówno początkujących jak i zaawansowanych. To dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi ze względu na oślą łączkę. Znajdziemy tutaj dwa stoki – o długości 600 i 200 metrów. Dłuższą trasę obsługuje czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Darmowy parking, system sztucznego naśnieżania i dobre, nowoczesne oświetlenie to kolejne plusy. Klepki są częścią programu „Wislański Skipass”, który pozwala na jazdę na 8 wyciągach narciarskich na terenie Wisły w ramach jednego karnetu.
Cienków to raj dla wszystkich – wymagających narciarzy, początkujących i rodzin z dziećmi (posiada bowiem przedszkole narciarskie przy dolnej stacji z nośnikiem taśmowym, osobną trasą i karuzelą typu Rotundo). Zaawansowani narciarze mogą wjechać na sam szczyt. Trasy posiadają system naśnieżania, są ratrakowane i mają nowoczesne oświetlenie. Cienków dysponuje szkółkami narciarskimi i wypożyczalnią sprzętu, a kolej linowa ma długość kilometra z krzesełkami czteroosobowymi i chodnikiem rozbiegowym, o przepustowości do 2200 osób na godzinę.
Ustroń
W Ustroniu – mieście położonym w dolinie Wisły, które pod koniec XIX wieku zostało uznane za uzdrowisko – znajdziemy kilka tysięcy miejsc noclegowych w sporej bazie hotelowej, a także rozbudowaną sieć lokali gastronomicznych. To świetne miejsce do uprawiania sportów zimowych i różnorodnej turystyki.
Ustroń oferuje nam klasykę w postaci ośrodków narciarskich Czantoria i Poniwiec (zwany Małą Czantorią). Warto zwrócić uwagę szczególnie na drugi z wymienionych ośrodków ze względu na wyróżnienie w całości homologacją FIS, a także dostępność – to pierwszy z wyciągów na drodze wjazdowej w Beskidy. Przy dolnej stacji znajdziemy wyciąg dla dzieci, a na górnej snowpark z przeszkodami, dobrym oświetleniem i systemem naśnieżania. W ośrodku działa również Centrum Szkolenia QBL, cieszące się dużym zainteresowaniem narciarzy i snowboardzistów z całej Polski, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności.
Korbielów
Ośrodek w Korbielowie w Beskidzie Żywieckim w masywie Pilska to już absolutna klasyka dla każdego fana narciarstwa i sportów zimowych. Zdecydowanie wyróżnia się położeniem i ogromną różnicą wzniesień. Amatorzy narciarstwa zjazdowego powinni pamiętać, że w Korbielowie znajdziemy drugą po Kasprowym Wierchu górę (1542 m n.p.m.) do uprawiania tej odmiany narciarstwa.
Na stokach w stronę Korbielowa zimą możemy skorzystać z dwóch ośrodków narciarskich – ON Pilsko w Korbielowie, najwyżej – poza Kasprowym Wierchem – położony w Polsce, posiadający 10 wyciągów (jeden krzesełkowy z Korbielowa Kamiennej na Halę Szczawiny) i blisko 20 kilometrów tras narciarskich, a także ośrodek Kolej Baba w Korbielowie Kamiennej, blisko dolnej stacji ośrodka Pilsko.
Możemy skorzystać z czteroosobowego wyciągu kanapowego Kamienna Solisko, Snow Parku, szkółek narciarskich i snowboardowych, a w pobliżu znajdują się trzy stacje GOPR, a także dobra baza hotelowa i gastronomiczna.
- beskidy
- ośrodki narciarskie beskidy
- beskid śląski
- beskid żywiecki
- szczyrk
- wisła
- ustroń
- korbielów
- ferie zimowe 2023
- gdzie na narty
- narciarstwo
- najlepsze stoki w beskidach
- szczyrkowski ośrodek narciarski
- szczyrk mountain resort
- cos
- centralny ośrodek sportowy
- skrzyczne
- soszów
- klepki
- cienków
- nowa osada
- kubalonka
- pilsko
- kolej baba
- czantoria
- poniwiec
- mała czantoria
- szkółka narciarska
- snow park
- orczyk
- wyciąg narciarski
- narciarz
- snowboardzista
- wiślański skipass