Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Ferie 2023 w województwie śląskim. TOP 7 miejsc, które warto odwiedzić!

Dodano:

Ferie zimowe w województwie śląskim w roku 2023 rozpoczną się już 16 stycznia i potrwają dwa tygodnie do 29 stycznia. Zastanawiasz się, gdzie warto w tym czasie pojechać razem ze swoimi pociechami? Przygotowaliśmy 6 najciekawszych miejsc i wydarzeń w województwie śląskim. Sprawdź nasze propozycje!

Ferie 2023. Najlepsze atrakcje w województwie śląskim

Ferie spędzone w mieście nie muszą być nudne. Poznaj nasze propozycje miejsc, które warto odwiedzić podczas ferii 2023:

 1. Ogród Świateł w Legendii – Chorzów
 2. Zimowa Szkoła Magii w Sztolni Królowa Luiza – Zabrze
 3. Ferie w Muzeum Powstań Śląskich – Świętochłowice
 4. Etnoferie w Skansenie – Chorzów
 5. Filmowe zimowisko w Amoku – Gliwice
 6. Ferie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym – Mikołów
 7. Ferie z Książką – Katowice

Ogród Świateł w Legendii - Chorzów

W tym sezonie zimowym Legendia zamieniła się w Ogród Świateł z motywem przewodnik, którym jest „Pinokio”. Jest to zupełnie nowa, plenerowa wystawa. Dla odwiedzających przygotowano m.in. kilkadziesiąt instalacji świetlnych, atrakcji multimedialnych i video-mappingi wraz z pełną oprawą dźwiękową. Podczas zwiedzania wystawy dostępnych będzie aż 16 atrakcji Legendii, a między innymi diabelski młyn Legendia Flower, Tea Cups i Magical Lake Expedition. Nie zabraknie również elementów gier i wyzwań dla najmłodszych oraz wielu niezwykłych photo-pointów rozlokowanych na terenie wystawy.

Podczas ferii otwarta zostanie Jama Bazyliszka, w której dzieci w przedziale wiekowym od 8 do 15 lat będą mogły spędzić czas bez rodziców. Dzieci będą mogły wziąć udział w pobudzających kreatywność grach i zajęciach oraz skorzystać z dostępnych atrakcji: Gaj Urwisów, Bazyliszek, Game Room i dmuchany zamek.


Zimowa Szkoła Magii w Sztolni Królowa Luiza - Zabrze

W tegoroczne ferie odkryj Zimową Szkołę Magii, ukrytą na co dzień w podziemiach Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. II semestr w Zimowej Szkole Magii rozpocznie się już 14 stycznia. Wszystkie uczestniczące dzieci będą miały okazję nauczyć się tam magicznych zaklęć i zdobyć niecodzienne doświadczenia. W programie znalazły się:

 • nauka transmutacji,
 • nauka rzucania zaklęć
 • nauka róźdżkarstwa
 • magiczna ścieżka sensoryczna
 • turniej "złotej kulki"
 • przejażdżka magicznym ekspresem Karlik

Oferta przygotowana została z myślą o najmłodszych i rodzin z dziećmi. Przygotowano również opcję zwiedzania dla grup zorganizowanych.


Ferie w Muzeum Powstań Śląskich - Świętochłowice

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach przygotowało wiele atrakcyjnych wydarzeń podczas nadchodzących ferii. Na początek zaplanowano wizytę w schronie bojowym nr 39 Obszaru Warownego „Śląsk”. Dwa dni później odbędą się zajęcia plastyczne z etnodizajnu. Dla tych, którzy lubią logicznie myśleć i rywalizować przygotowano turniej gier planszowych. W drugim tygodniu ferii odbędzie się karnawałowy bal przebierańców, którego tematem przewodnik będą stroje regionalne z całego świata.

Zajęcia prowadzone będą dla dzieci od 6 roku życia. Konieczne są wcześniejsze zapisy.


Etnoferie w Skansenie - Chorzów

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oferuje podczas tegorocznych ferii szereg warsztatów i tematycznych spotkań – na uczestników codziennie będą czekać inne zajęcia oraz aktywności na świeżym powietrzu. Zajęcia rozpoczną się 17 stycznia, kiedy uczestnicy poznają prawdziwą góralkę i wezmą udział w warsztatach z tworzenia przedmiotów z wełny owczej. W kolejnych dniach zaplanowano więcej zajęć i warsztatów oraz zabawę karnawałową i wspólne ognisko.

Liczba miejsc na zajęciach będzie ograniczona. Zajęcia będą się rozpoczynały o godzinie 12.00 i potrwają około półtorej godziny.

Dodatkową atrakcją na ferie, z której skorzystać mogą wszyscy, będzie bezpłatne wejście do skansenu w poniedziałki  z możliwością zwiedzenia wnętrz obiektów.


Ferie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym – Mikołów

Śląski Ogród Botaniczny zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami do wzięcia udziału w grze terenowej „Niedolisek rusza w świat”. Gra ta przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku. Niedolisek spędził pierwsze miesiące życia w ośrodku dla zwierząt, lecz nadszedł czas, aby powrócił do lasu. Jak się okazuje, to wcale nie jest takie proste. Z pomocą przychodzą mu dzikie zwierzęta, które razem z uczestnikami gry przeprowadzą szybki kurs przetrwania w zimowym lesie.

Gra będzie odbywać się w dniach 16-21 oraz 23-28 stycznia w godzinach od 10:00 do 15:00. Aby wyruszyć w trasę ze swoją rodziną, wystarczy ciepło się ubrać i przygotować termos z ciepłą herbatką. Koszt udziału w grze to 10 zł (od dziecka).


Filmowe zimowisko w Amoku - Gliwice

Kino Amok zaprasza młodych gliwiczan na ferie pełne filmowych przygód i twórczej zabawy. Jest w czym wybierać! W dniach od 15 do 29 stycznia w kinie będą się odbywać wyjątkowe zimowe seanse oraz zorganizowane zostaną rodzinne warsztaty. Jako pierwsza podczas Filmowego Zimowiska zostanie wyświetlona animacja „Zabawy w śniegu”.

Szczegółowy repertuar na plakacie poniżej:


Ferie z Książką - Katowice

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza wszystkich miłośników powieści graficznych, superbohaterskich serii komiksowych, klasyki polskiego komiksu, japońskiej animacji i mangi na tegoroczną edycję Ferii z Książką. W programie znalazło się wiele warsztatów, spotkań i spacerów organizowanych zarówno w bibliotece jak i we współpracy z katowickimi instytucjami kultury. Wydarzenia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Warsztaty i spotkania odbywają się w wybrane dni ferii 16-20 stycznia oraz 23-27 stycznia w filiach katowickiej biblioteki. Udział w nich jest bezpłatny. Wymagane są wcześniejsze zapisy.

Ładowanie Rozmowy