Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Cieszyn – pięć atrakcji, których nie można ominąć podczas zwiedzania miasta

Dodano: , źródło: UM Cieszyn, Wikipedia, zdjęcia - UM Cieszyn

Cieszyn jest dobrą propozycją na wycieczkę dla osób, które chcą zwiedzić ciekawe obiekty, przespacerować się po wyłożonych kostką brukową klimatycznych uliczkach czy poznać historię miasta. Przedstawiamy pięć atrakcji, których nie może zabraknąć na liście osób, które planują zwiedzić Cieszyn.

Pięć najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji

Cieszyn to niewątpliwie urokliwe miasto graniczące z Czechami, usytuowane na południu Polski i położone nad rzeką Olzą. Jego umiejscowienie przekłada się na różnorodność kultur, narodowości czy wyznań. To miejsce kryje w sobie niezapomniany klimat, piękne zabytki i niezapomniane atrakcje. Większość z nich jest zlokalizowana w pobliżu Góry Zamkowej oraz w przestrzeni Starego Miasta.

Najciekawsze atrakcje Cieszyna to:

Góra Zamkowa

Góra Zamkowa to niewielkie wzniesienie usytuowane na Pogórzu Śląskim w centrum Cieszyna. Jest to najstarsze miejsce osadnicze, które było zasiedlane jeszcze w czasach starożytnych. Dziś na Wzgórzu Zamkowym podziwiać można między innymi piękny, romantyczny park z bogatą roślinnością i wieloma drzewami należącymi do gatunków cennych i rzadkich.  Górę Zamkową turyści odwiedzają także najczęściej przez znajdujący się na niej budynek romańskiej rotundy, która jest jednym z najstarszych polskich zabytków architektonicznych.

Rotunda romańska p.w. św. Mikołaja

Cieszyńska rotunda to budowla sakralna, wykonana z kamienia wapiennego, która powstała w XI wieku. Jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich znajdujących się na terenie Polski. Sporą ciekawostką dla osób zwiedzających Cieszyn może być to, że jej wizerunek nieświadomie możemy podziwiać niemal codziennie. Gdzie? Na polskim banknocie o nominale 20 złotych. W świątyni do dziś odprawiane są raz do roku msze święte. W nabożeństwie można uczestniczyć 6 grudnia — w dzień św. Mikołaja, który jest patronem rotundy.

Wieża Piastowska

Zwiedzając Cieszyn, nie można przejść obojętnie również obok wybudowanej w pierwszej połowie XIV wieku Wieży Piastowskiej, która dawniej służyła jako element fortyfikacji zamku książąt cieszyńskich. Jest to jedyna wieża, która zachowała się do dziś spośród czterech wież obronnych zamku. Udając się na Wieżę Piastowską, podziwiać można niezwykłe widoki. Po wejściu na górę można zobaczyć zarówno polski jak i czeski Cieszyn, a także malowniczą panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko-Morawskiego. Za wstęp na wieżę pobierana jest opłata.

Pałac Habsburgów

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Cieszyna powinien być także Pałac Myśliwski Habsburgów, czyli budowla powstała w XIX w. podczas przebudowy Góry Zamkowej. Pałac miał stanowić budynek gościnny lub letni. Znajdowały się w nim liczny pokoje gościnne książąt, jednak jego ostatecznym przeznaczeniem stały się kancelarie Komory Cieszyńskiej. Dawniej przy pałacu znajdowała się także parterowa oranżeria (rozebrana w 1966 roku), w której organizowane były różnego rodzaju spektakle i koncerty. Obecnie Pałac Myśliwski Habsburgów stanowi siedzibę Zamku Cieszyn oraz Państwowej Szkoły Muzycznej.

Browar Zamkowy

Zabytkowy browar można zwiedzić u podnóża Góry Zamkowej. Jest to obiekt wybudowany przez Habsburgów w 1846 roku, który nieprzerwanie działa do dziś. Miejsce jest wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów, ponieważ pełni funkcję muzeum. Część jego przestrzeni została wykorzystana do utworzenia wystaw stałych, dzięki którym można zapoznać się nie tylko z historią browaru, ale także dowiedzieć się, jak wygląda cały proces produkcji piwa. Muzeum jest dostępne dla osób zwiedzających w sezonie letnim od piątku do niedzieli oraz w sezonie zimowym w soboty i niedziele.

Cieszyn można zwiedzić na wiele różnych sposobów. Bez względu na to, czy planujemy wycieczkę jednodniową, weekendową czy dłuższy wypad, z całą pewnością znajdziemy w tym niezwykłym miejscu coś, co nas zauroczy! Lista pięciu najciekawszych atrakcji Cieszyna może być tylko wstępem do niezapomnianej wycieczki. Oprócz nich w mieście można zobaczyć wiele innych, równie ciekawych obiektów sakralnych, pomników przyrody, czy charakteryzujących się niepowtarzalnym klimatem uliczek.

Ładowanie Rozmowy