Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wózki jezdne - podstawa dla każdej bramy przesuwnej

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Bramy przesuwne muszą zostać wyposażone w odpowiednie wózki, aby móc zapewnić im długą żywotność. To właśnie dzięki temu brama działa w sposób bezproblemowy. Sama wymiana wózków przy bramie wiąże się dużymi kosztami oraz ogromną ilością czasu, dlatego od razu należy zwrócić na dobrej jakości elementy przesuwne.

Wózki do bram przesuwnych w odpowiednim rozmiarze

W domach jednorodzinnych nie brakuje bram przesuwnych. Wózki przesuwne stoją u ich podstawy zapewniając swobodę działania. Intensywna eksploatacja może sprawić, że po jakimś czasie konieczna okaże się wymiana takich elementów. Wózki do bram przesuwnych należy wybrać dopasowując odpowiedni rozmiar. Jest to jeden z najistotniejszych aspektów. Zbyt duży wózek w przypadku bramy przesuwnej sprawi, że będzie ona miała zbyt duży luz. Nie będzie można w ten sposób zapewnić sobie prawidłowego funkcjonowania. Za małych wózków bramowych w ogóle nie będzie można zamontować. Każdy inwestor powinien zwrócić uwagę na rozmiar szyn, które zostały zastosowane w przypadku jego bramy na posesji.

Nośność wózków przesuwnych

Rolki stalowe muszą poradzić sobie z ciężarem bramy. To dlatego należy uwzględnić ich nośność, która uzależniona jest od wagi samej bramy przesuwnej. Biorąc pod uwagę ten parametr wózki bramowe można podzielić na trzy kategorie:

  • 50x50 mm - są one w stanie wytrzymać ciężar bram do 80 kg;
  • 60x60x4mm- należy pomyśleć o ich montażu w przypadku bram, których waga mieści się w granicach od 100 do nawet 200 kg;
  • 70x70x4 mm - bramy, których waga wynosi od 200 do nawet 400 kg;
  • 80x80x5 mm - bramy, których waga waga utrzymuje się w granicach od 400 do nawet 600 kg.

Z jakich materiałów wykonane są wózki do bram przesuwnych?

Rolki nośne są najistotniejszym elementem. To właśnie one odpowiedzialne są za działanie bramy przesuwnej. Muszą one zostać wykonane z wytrzymałych materiałów, które będą w stanie poradzić sobie z całoroczną eksploatacją na zmienne warunki atmosferyczne.

Wózki jezdne wykonane z metalu polecane są w przypadku bram ciężkich, których szerokość przekracza siedem metrów. Rolka metalowa ma dużą nośność. Jej wadą jest duża ilość generowanego hałasu.

Rolki poliamidowe polecane są ze względu na małą ilość hałasu. Każdy wózek jezdny wykonany z tworzywa sztucznego, który zawiera dodatek poliamidu, polecany jest w szczególności w domach prywatnych. Z reguły ma się tam do czynienia z mniejszymi i lżejszymi bramami.

Wyboru rolek należy dokonać uwzględniając indywidualne czynniki. Tak, aby mieć pewność, że w przyszłości tej inwestycji nie trzeba będzie dofinansować.

 

Ładowanie Rozmowy