Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Rynek pracy IT – kogo poszukują pracodawcy

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Dynamiczne zmiany na rynku IT wpływają również na popyt dotyczący konkretnych specjalistów. Obecnie pracodawcy cenią sobie przede wszystkim doświadczonych kandydatów, a duże zapotrzebowanie na profesjonalistów dodatkowo zostało zweryfikowane przez pandemię. Na rynku liczą się konkretne umiejętności, niekoniecznie zdobyte wyłącznie podczas studiów informatycznych.

Rynek otwarty dla kandydatów z doświadczeniem

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu firmach konieczność natychmiastowego wdrożenia nowoczesnych systemów technologicznych. Pracodawcy byli nakierowani na szybkie efekty, dlatego najchętniej zatrudniali doświadczonych specjalistów. Ten trend wciąż jest widoczny – osoby od lat działające w branży nie mają problemu ze zdobyciem zatrudnienia. W tym wypadku popyt często przewyższa podaż, podczas gdy na jedno ogłoszenie dla juniorów przypada co najmniej kilku kandydatów.

Na jakie umiejętności miękkie zwracają uwagę rekruterzy?

Pracodawcy z branży IT poszukują osób o konkretnych umiejętnościach miękkich, aby jak najszybciej odnalazły się w zespole. Wśród szczególnie poszukiwanych cech warto wspomnieć o samodzielności i chęci uczenia się. Mile widziani są kandydaci mający za sobą kilka ukończonych kursów lub szkoleń, na które zapisali się z własnej inicjatywy. Dla wielu pracodawców kluczowa może być umiejętność pracy w zespole. Warto podkreślić, że obecnie w firmach z branży IT wciąż bardzo popularny jest zdalny tryb wykonywania obowiązków zawodowych. Z tego powodu dużą szansę na otrzymanie posady mają osoby, które potrafią pracować samodzielnie i nie potrzebują ciągłego kontaktu z mentorem.

Biegła znajomość angielskiego – priorytet w branży IT

Już od paru lat jednym z obowiązkowych wymagań na wielu stanowiskach z branży IT jest biegła znajomość angielskiego. Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy nie tylko świetnie opanowali specjalistyczną terminologię, ale także potrafią bez problemów komunikować się na przykład z zagranicznymi kontrahentami. Ta umiejętność jest szczególnie ważna w przypadku pracy w międzynarodowym zespole.

Jakich specjalistów IT poszukują pracodawcy?

Obecnie na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mogą pochwalić się konkretnymi kompetencjami. Rosnący popyt obejmuje osoby biegle posługujące się następującymi językami programowania: Java, JavaScript, Python czy SQL. Zapotrzebowanie dotyczy także specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy są poszukiwani przez instytucje o różnym profilu działalności. Pracodawcy chętnie nawiązują też współpracę z web developerami, co wiąże się z większą aktywnością firm w wirtualnej przestrzeni.

Rynek IT jest otwarty na specjalistów z różnych obszarów działalności. Dla pracodawców liczą się konkretne umiejętności oraz doświadczenie na podobnym stanowisku. Aktualnie juniorzy muszą zmierzyć się z większą konkurencją na rynku. Jeśli chcesz sprawdzić, które zawody cieszą się największą popularnością, wejdź na portal Protocol i zapoznaj się z najnowszymi ofertami.

Ładowanie Rozmowy