Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jeden dzień – wiedza na całe życie. Przed nami rodzinne pikniki Compensy!

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

W sobotę 18 maja, na Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, oraz 19 maja na parkingu przy Jeziorze Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, odbędą się pikniki rodzinne „Strefa Bezpieczeństwa Compensy”. W programie wydarzeń jest nauka bezpiecznego poruszania się po drogach oraz pierwszej pomocy, badania profilaktyczne, a także zabawy i quizy z nagrodami. Organizator zadba również o najmłodszych, na których czekać będą animatorzy i gry edukacyjne. Piknik jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada i zostanie zorganizowany dzięki Szkole Podstawowej nr 41 im. Gwarków Rudzkich w Rudzie Śląskiej oraz Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 2 w Dąbrowie Górniczej, w ramach wygranej w konkursie dla szkół podstawowych Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa.

Do udziału w konkursie edukacyjnym Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa zostali zaproszeni uczniowie klas V – VIII ze szkół podstawowych z całej Polski, a 10 zwycięskich szkół, w ramach nagrody głównej, sprowadzi bezpieczeństwo do swojego miasta. Piknik w Rudzie Śląskiej jest organizowany dzięki wielkiemu zaangażowaniu Szkoły Podstawowej nr 41 im. Gwarków Rudzkich. Jej uczniowie przygotowali fantastyczny hip-hopowy clip, gdzie zainscenizowali miejskie scenki pierwszej pomocy. Event w Dąbrowie Górniczej natomiast zawdzięczamy uczniom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, którzy przygotowali inspirującą musicalową inscenizację, w której śpiewająco edukowali młodszych widzów w temacie bezpieczeństwa na drogach. 

Konkurs Młodzi Bohaterowie Bezpieczeństwa ma na celu poszerzanie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach oraz udzielania pierwszej pomocy. Zadaniem uczniów było stworzenie szkolnej drużyny Młodych Bohaterów Bezpieczeństwa i opracowanie ciekawej formy nauczania koleżanek i kolegów młodszych klas w tych tematach. W konkursie wyłoniono 10 zwycięskich drużyn, a główną nagrodą jest organizacja pikniku "Strefa Bezpieczeństwa Compensy" w miejscowości wygranej szkoły.

Sprawdź się! 

W ramach Strefy Bezpieczeństwa Compensy zaplanowano wiele zabaw edukacyjnych – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Odwiedzający spróbują swoich sił w quizach wiedzy z nagrodami, zadaniach-wyzwaniach (refleksomierz, narkogogle i alkogogle), na wadze przeciążeniowej sprawdzą, ile może ważyć np. zwykła butelka wody w sytuacji wypadku, czy gwałtownego hamowania, a nawet doświadczą dachowania i zderzenia w specjalnych symulatorach. Uczestnicy będą także mieli możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych dla kierowców, czyli wzroku, ciśnienia oraz saturacji tlenu we krwi.

Pierwsi do pomocy

Wykwalifikowani ratownicy w praktyce będą uczyć pierwszej pomocy, nie tylko instruując, jak ratować życie, ale też dając szansę aktywnego przećwiczenia na fantomach. Wszystko po to, by przekazać wiedzę i zwalczać lęk przed ratowaniem innego człowieka. A tym samym promować aktywną postawę i gotowość do niesienia pomocy.

Defibrylator AED dla mieszkańców Rudy Śląskiej

W ramach akcji Compensa przekaże na ręce władz miasta defibrylator AED. Zapewnienie dostępu do urządzenia i edukacja w zakresie jego użytkowania ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Kampania społeczna Bezpieczna Autostrada 

Pikniki realizowane są w ramach kampanii prowadzonej przez Compensę we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W ramach kampanii Compensa zorganizowała dotychczas 80 imprez edukacyjnych w całej Polsce. Organizatorzy wierzą, że uczestnikami ruchu na autostradach są nie tylko osoby mieszkające w ich pobliżu. Nawet jeśli korzystamy z nich sporadycznie, każdy kierowca powinien wiedzieć, jak to robić. Za bezpieczeństwo odpowiedzialni jesteśmy wszyscy – zarówno kierowcy, jak i pasażerowie.

Od sześciu lat realizujemy wspólnie z Compensą akcję Bezpieczna Autostrada. Ta kampania ma na celu edukować i przede wszystkim uczyć w praktyce, jak prawidłowo zachować się na autostradzie, a także jak reagować w sytuacji zagrożenia życia. Uczymy dzieci i dorosłych, bo to wiedza na całe życie. Podczas pikników rodzinnych szerzymy ideę współodpowiedzialności: widzisz? Reaguj właściwie, bezpiecznie – mówi Tadeusz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy! Wstęp bezpłatny - informują organizatorzy.

Piknik Rodzinny: Strefa Bezpieczeństwa Compensy
Ruda Śląska, Plan Jana Pawła II
Sobota, 18 maja
Godziny 10:00-17:00

Piknik Rodzinny: Strefa Bezpieczeństwa Compensy
Dąbrowa Górnicza, parking przy Jeziorze Pogoria III 
Niedziela, 19 maja
Godziny 10:00-17:00

Lista zwycięskich szkół wraz z pracami konkursowymi jest dostępna na www.bezpiecznaautostrada.pl/lista-zwyciezcow/
 

Ładowanie Rozmowy