Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jakie technologie i środki są najskuteczniejsze w sprzątaniu po pożarze?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Pożar to bardzo niebezpieczne zjawisko, które niełatwo opanować. Trawiący ogień sieje spustoszenie w danym miejscu, pozostawiając po sobie niebezpieczne zgliszcza oraz wiele toksycznych substancji. Po ugaszeniu pożaru oraz upewnieniu się, że konstrukcja budynku nie grozi zawaleniem, można przystąpić do uprzątnięcia powierzchni. Warto jednak mieć na uwadze, że samodzielna próba posprzątania lokalu nie tylko będzie nieskuteczna, ale przede wszystkim niebezpieczna.

Dlaczego czyszczenie po pożarze jest trudnym zadaniem?

Przed przystąpieniem do sprzątania należy dokładnie sprawdzić budynek pod kątem bezpieczeństwa. Każdy pożar niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia przewodów elektrycznych, wsporników ściennych czy fundamentów. Jeżeli nie występuje żadne zagrożenie, wówczas można przystąpić do uprzątnięcia powierzchni. Samodzielne sprzątanie po pożarze to nie tylko wymagający proces, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczny. Wymaga on użycia odpowiedniego zabezpieczenia w postaci maski oraz odzieży ochronnej. Jest to niezwykle ważne ze względu na liczne toksyny. Dym to mieszanka toksycznych gazów oraz cząstek, które generowane są w trakcie spalania różnych materiałów. Ogień trawi wszystko, co napotka na swej drodze, np. drewno, plastik, chemikalia czy żywność.

Podczas pożaru dochodzi do uwolnienia dziesiątek tysięcy różnych substancji chemicznych. Zawierają one m.in. cyjanowodór, dwutlenek siarki, amoniak czy dwutlenek węgla. Toksyny te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Innym zagrożeniem jest sadza. Powstaje ona w wyniku niepełnego spalania. Wdychanie jej cząsteczek, negatywnie przełoży się na zdrowie ludzkie, ze szczególnym uwzględnieniem układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Biorąc pod uwagę wymienione zagrożenia, samodzielne sprzątanie po pożarze wiąże się z dużym niebezpieczeństwem. Właśnie dlatego wskazane jest, aby takie zadanie powierzyć fachowcom.

Jakie technologie i środki są najlepsze podczas sprzątania po pożarze?

Pozostałości po pożarze stanowią realne ryzyko dla zdrowia i życia ludzkiego. Dodatkowo chcąc przystąpić do remontu, konieczne jest usunięcie wszelkich śladów i zanieczyszczeń pozostawionych przez trawiący ogień. W tym celu zaleca się wykonanie profesjonalnej dekontaminacji, czyli kompleksowego oczyszczania. Metoda ta ma za zadanie usunąć wszystkie szkodliwe substancje, które zagrażają zdrowiu i życiu. Proces dekontaminacji może dotyczyć wyeliminowania wszelkich drobnoustrojów, jak również na neutralizacji materiałów toksycznych, w tym różnych chemikaliów, odpadów radioaktywnych czy substancji toksycznych. Metodzie tej mogą być poddawane zarówno pomieszczenia czy przedmioty, jak i organizmy żywe. 

Dekontaminacja jest szczególnie zalecana w przypadku wystąpienia pożaru. W ramach tej metody wyrzucone zostają widoczne ślady zanieczyszczeń, np. poprzez wyniesienie gruzu czy odpadów. Następnie sadza oraz inne zanieczyszczenia zostają skutecznie usunięte ze wszystkich powierzchni, natomiast ich oczyszczenie przeprowadza się za pomocą procedury suchego lodu. To nowoczesna metoda dezynfekcji, w której wykorzystywany jest nadtlenek wodoru. Stosowany w celu eliminacji chorobotwórczych czynników niebezpiecznych dla zdrowia.

Dekontaminacja to także usunięcie zadymienia oraz odpadów po pożarze. W ramach tej procedury wykorzystuje się również metodę ozonowania. Jej zadaniem jest precyzyjne oczyszczenie powierzchni z wszelkich niebezpiecznych substancji, ponadto doskonale usuwa nieprzyjemny zapach. Ozon wytwarzany przez specjalne generatory wnika w strukturę ścian, podłóg czy sufitów starannie usuwając wszelkie zanieczyszczenia oraz uciążliwą woń. Dekontaminacja to również kompleksowa jonizacja powietrza. Wybór odpowiednich metod uzależniony jest od skali zjawiska po pożarze oraz konkretnego zapotrzebowania.

Dlaczego warto zatrudnić specjalistów od sprzątania po pożarze?

Pożar to niebezpieczne zjawisko, które pozostawia po sobie groźne czynniki oraz wiele zanieczyszczeń. Substancje toksyczne wnikają głęboko w struktury ścian i podłóg. Dodatkowo w powietrzu unoszą się szkodliwe związki, które zagrażają zdrowiu i życiu. Podczas procesu spalania w krótkim czasie generowane są liczne toksyny, które mogą wniknąć w wentylacje, co również stwarza poważne niebezpieczeństwo w postaci zanieczyszczonego powietrza. Właśnie dlatego kompleksowa dekontaminacja powinna być przeprowadzona po każdym pożarze, nawet jeżeli ogień strawił niewielką część budynku. 

Dekontaminacja to szereg czynności i procedur, które przeprowadzane są na miejscu zdarzenia, w celu wyeliminowania wszelkich niebezpiecznych czynników. Metoda ta będzie skuteczna, jedynie przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń oraz środków, których zastosowanie wymaga wiedzy i doświadczenia. Co ważne, przebywanie w pomieszczeniu strawionym przez ogień, bez odpowiedniego zabezpieczenia, będzie prowadziło do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zważając na powyższe aspekty, sprzątanie po pożarze należy zlecić profesjonalnej firmie, która na co dzień świadczy tego typu usługi. Technicy wyposażeni są w kombinezony ochronne oraz maski chroniące ich drogi oddechowe.

Dysponują również wysokiej jakości urządzeniami oraz atestowanymi środkami czyszczącymi, które cechują się wysoką skutecznością i efektywnością w podejmowanych działaniach. Warto również mieć na uwadze, że niektóre szkodliwe czynniki nie są dostrzegane gołym okiem. Mowa tutaj o toksynach wnikających w ściany, kluczowe jest zatem zastosowanie zaawansowanych metod np. ozonowania. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy to gwarancja skuteczności przeprowadzonych działań, jak również efektywność i przede wszystkim bezpieczeństwo

Profesjonalne i kompleksowe sprzątanie to wręcz obowiązkowa czynność, gdy w mieszkaniu czy domu doszło do pożaru. Szereg przeprowadzonych działań pozwoli usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz niebezpieczeństwa. Po zakończonych pracach, w bezpieczny sposób będzie można ponownie użytkować dany lokal.

Ładowanie Rozmowy