Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jakie narty zjazdowe wybrać?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Wraz ze spadkiem temperatur i na dobre trwającą jesienią, wielu narciarzy rozpoczyna przygotowania do nowego sezonu zimowego. Również osoby, które poprzedniej zimy zaznały smaku białego szaleństwa stają przed wyborem wypożyczania nart zjazdowych lub kupna takich na własny użytek. Wybór dobrze dobranych nart nie jest oczywisty i wpływa na niego wiele czynników od anatomii po styl jazdy. Sprawdźmy zatem jakie rady przygotowaliśmy dla Was.

Własny komplet nart zjazdowych potrafi być istotnym wydatkiem w domowym budżecie na hobby, ale przy dużej ilości dni na stoku szybko okazuje się być bardziej opłacalny od wypożyczania sprzętu, a i komfort takiego rozwiązania jest wyższy.

Początkujący narciarze poszukiwaniu informacji o tym jak dobrać narty dla siebie, najczęściej kierują się do bardziej zaawansowanych znajomych oraz internetu. Po wstępnym rozpoznaniu tematu, kroki kierowane są do specjalistów ze sklepów narciarskich takich jak Ski-Sport z Bielska-Białej.

Dobierz odpowiednią długość nart

Przed doborem nary warto odnotować, że w uproszczonym schemacie składają się ze ślizgu będącego powierzchnia dotykającą podłoża, talii, czyli miejsca zwężenia nart, krawędzi, oraz nosa i pięty odpowiednio umiejscowionych na przedzie i z tyłu narty.

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze nart zjazdowych jest długość nart. Przy wyborze długości nart należy kierować się nie tylko aspektami fizycznymi i swoim wzrostem, ale również stylem jazdy jaki się preferuje. Działają tutaj proste zasady fizyki, dłuższa narta równa się większej powierzchni tarcia co daje stabilniejszą pozycję, ale jednocześnie traci na tym mobilność, gdyż skręty są nieco bardziej ociężałe.
Wybór krótszych nart będzie wiązał się z koniecznością lepszej kontroli ciała, łatwiejszymi skrętami, ale i mniejszą prędkością. Upraszczając ten podział można wskazać, że długie narty wybierają osoby preferujące szybką jazdę nieco bardziej zaawansowane, natomiast krótkie idealnie sprawdzają się na niewielki stok, gdy uczymy się jeździć albo gdy zależy nam na mniejszym promieniu skrętu.

Drugim aspektem idącym obok stylu jazdy jest wzrost narciarza. Narty zjazdowe dobiera się operując zasadą, że muszą one być od 150 do 20 cm niższe od swojego właściciela.

Szerokość nart

Skoro mamy załatwioną sprawę długości czas zabrać się za drugi wymiar przestrzenny, czyli szerokość. Do niedawna na stokach panowała niemal równy podział na narty tradycyjne o stałej szerokości oraz narty carvingowe czyli narty taliowane. Dzisiaj zdecydowanie dominują te drugie, gdyż ułatwiają jazdę na krawędziach i nie hamują narciarza podczas skrętów.

Osoby początkujące powinny szukać nart szerokich, najlepiej typu allround. Pozwalają w pełni cieszyć się z jazdy oferując wysoką szybkość zjazdu, dobrą stabilizację oraz przyjemny sposób wykonywania skrętów.

W przypadku narciarek fajnie sprawdzą się narty Nordica Sentra S3 FDT-TLT 10 stworzone z myślą o początkujących kobietach na stoku. Dają poczucie pewności i ułatwiają zachowanie równowagi podczas zjazdu nawet na niezbyt równych stokach.

Narty zjazdowe Atomic Redster G7 to natomiast propozycja dla wszystkich osób wymagających od nart doskonałego wchodzenia w zakręty. Ich skrętność jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu zjeżdżanie ze stoku jest przyjemnością.

Pozostałe czynniki doboru nart

Temat wyboru nart jest bardzo rozległy i nie sposób opisać każdy element w artykule, ale poruszmy jeszcze kilka istotnych kwestii.
Pierwszą z nich jest twardość nart wpływająca na mobilność w skręcie. Im twardsza narta tym ciężej się skręca, jest to opcja dla dedykowana doświadczonym narciarzom. Drugą kwestią jest sztywność narty, która jest skorelowana z samym rozmiarem narty, im ten większy tym większa sztywność. Tutaj zasada jest podobna sztywne narty są raczej dla osób, które nie są pierwszy raz na stoku i cenią sobie szybką jazdę.
Narty zjazdowe dzielą się na wiele typów dedykowanych różnym typom aktywności i poziomów zaawansowania, ale o nich opowiem innym razem. Mam nadzieje, że wiesz już nieco więcej o tym jak dobrać narty, albo przynajmniej na co wypytać sprzedawcę podczas zakupu. Jeżeli poszukujesz porady od doświadczonych sprzedawców i szukasz możliwości zakupu sprzętu narciarskiego w dobrych cenach polecam specjalistów ze Ski-sport.

https://www.skisport.com.pl/narty-zjazdowe
 

Ładowanie Rozmowy