Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jaką płytę grzewczą wybrać?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany/Materiały dostarczone przez zleceniodawcę

Jaką płytę grzewczą wybrać? Lepszą opcją będzie płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rozwiązań. Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule.

 

  1. Płyty grzewcze – jakie są rodzaje?
  2. Jak dobrać rozmiar płyty grzewczej?

Robisz remont kuchni i szukasz odpowiedniej płyty grzewczej? Zastanawiasz się, czy lepszą opcją będzie standardowa płyta grzewcza gazowa, czy inna, bardziej nowoczesna? Polecamy zapoznać się z charakterystyką każdego dostępnego na rynku rozwiązania. Następnie wybierz tę opcję, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Płyty grzewcze – jakie są rodzaje?

Interesują Cię płyty grzewcze, ale nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać? Jeśli chcesz mieć pewność, że ostatecznie kupisz najlepszą dla siebie opcję, koniecznie sprawdź, jakie rodzaje płyt grzewczych można aktualnie znaleźć na rynku i czym się wyróżniają.

Najpopularniejszą płytą grzewczą jest oczywiście płyta gazowa. To rozwiązanie wyposażone w palniki gazowe, które jest aktualnie najtańsze zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Ponadto na takiej płycie można szybko i bez problemu regulować temperaturę. Jeśli zdecydujesz się na płytę gazową, pamiętaj, aby podłączyć odpowiednią wentylację w swojej kuchni. Warto zwrócić uwagę na modele płyty gazowej wyposażone w specjalne zabezpieczenia przeciwpyłowe. Dzięki temu gaz zostanie automatycznie odcięty w momencie, gdy niechcący zgaśnie płomień.

Na rynku dostępne są także płyty elektryczne, które wyposaża się w palniki w postaci płytek grzewczych. Najczęściej są to grzałki spiralne, które pokrywa się odpowiednią warstwą żeliwa. Płytkami grzewczymi steruje się za pośrednictwem standardowych pokręteł. Płyta elektryczna jest trudniejsza do utrzymania w czystości, gdyż nie ma jednolitej płaskiej powierzchni.

Płyty ceramiczne to płaskie i nowoczesne rozwiązania, które produkuje się z wysokiej jakości materiału ceramicznego. Pod powierzchnią znajdują się spirale elektryczne lub lampy halogenowe. Do zalet takich płyt zalicza się wysoką zdolność przewodzenia ciepła. Na płaskiej powierzchni wyodrębnione są pola grzejne, które nagrzewają się podczas gotowania. Reszta powierzchni – poza tymi polami – pozostaje chłodna. A zatem nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że niechcący się poparzymy. Płyty ceramiczne wyposażone są w przyciski dodatkowe, blokady przeciw dzieciom czy timer. Droższe urządzenia mogą mieć dodatkowe czujniki czy automatykę gotowania, dzięki czemu płyta ceramiczna zapewni większy domownikom komfort podczas użytkowania.

Równie dużą popularnością cieszą się płyty indukcyjne. To modele, które z reguły opierają się na nowoczesnych energooszczędnych technologiach. Taka płyta grzeje przez elektromagnetyczną indukcję, a zatem poprzez zmienne elektromagnetyczne pole. Ciepło wytwarza się jedynie na dnie garnka, a nie na całej powierzchni płyty. 

Jak dobrać rozmiar płyty grzewczej?

Wybrałeś już rodzaj płyty grzewczej? Następny punkt do wybranie odpowiedniego rozmiaru. Standardowe płyty grzewcze wyposaża się w cztery pola grzewcze i to niezależnie od tego, czy chodzi o płyty gazowe, elektryczne czy indukcyjne. Wybór ilości oraz wielkości dopasuj oczywiście do własnych potrzeb.

Podobnie sprawa wygląda z samym rozmiarem płyty. Standardowe rozwiązania to modele o szerokości 60 centymetrów.  Jeśli nie masz zbyt dużej kuchni i jednocześnie nie spędzasz na gotowaniu dużo czasu, dobrą opcją dla Ciebie będzie wąska płyta trzydziestocentymetrowa, wyposażona w dwa palniki. Przy dużej rodzinie warto wybrać szeroką płytę – od 70 do 90 centymetrów, która ma nawet sześć pól grzejnych.

Ładowanie Rozmowy