Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak wybrać biuro rachunkowe w Bielsku Białej?

Dodano:

Wybór biura rachunkowego, któremu przedsiębiorca zamierza powierzyć prowadzenie księgowości firmy nie jest łatwy. Na co zwrócić uwagę wybierając księgową w Bielsku?Wybór biura rachunkowego, któremu przedsiębiorca zamierza powierzyć prowadzenie księgowości firmy nie jest łatwy. Na co zwrócić uwagę wybierając księgową w Bielsku?

Wiedza i doświadczenie księgowej

Wybór biura rachunkowego w Bielsku Białej nie jest łatwą sprawą, tym bardziej, że w czasach powszechnej digitalizacji działalności gospodarczej nie jest konieczne nawiązywanie współpracy z biurem, którego siedziba znajduje się blisko siedziby zleceniodawcy. Jeżeli zatem przedsiębiorca nie jest tradycjonalistą, który preferuje regularne spotkania z księgową w biurze rachunkowym, lokalizacja schodzi na dalszy plan.

Jednym z najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru biura rachunkowego jest z pewnością wiedza i doświadczenie księgowych i specjalistów w nim zatrudnionych. Dlaczego? To bowiem od fachowości, znajomości aktualnych przepisów i ich interpretacji zależy bezpieczeństwo podejmowanych działań. Nie sposób nie zwrócić także uwagi na doświadczenie – nie chodzi bynajmniej o to, aby dyskwalifikować księgową, która rozpoczyna pracę w zawodzie. Jeżeli jednak zespół tworzą specjaliści, zajmujący się prowadzeniem księgowości różnych firm – zarówno pod względem formy prowadzenia księgowości, jak i branży – daje to gwarancję szerokiego spojrzenia na sprawy przedsiębiorstwa.

Mimo że obecnie nie ma już obowiązku posiadania przez księgową certyfikatu wydanego przez ministerstwo finansów, warto zapytać, czy biura rachunkowe, których ofertę bierzemy pod uwagę, posiadają takie certyfikaty lub inne dokumenty poświadczające wykształcenie i zdobytą wiedzę.

Ubezpieczenie biura rachunkowego

Zgodnie z ustawą o rachunkowości przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Weryfikacja takiego ubezpieczenia to kolejna istotna czynność podczas wyboru biura rachunkowego.

Biura rachunkowe o posiadaniu takiego ubezpieczenia OC często informują na swoich stronach internetowych – taką informację znaleźć można na stronie biura 5 plus consulting 5-plus.com.pl. W razie ich braku, warto potwierdzić ten fakt jeszcze przed podpisaniem umowy o współpracę.

Zakres usług biur rachunkowych

Nie bez znaczenia pozostaje także zakres świadczonych przez biuro usług. Nowoczesne biura rachunkowe nie ograniczają się bowiem do prowadzenia księgowości przedsiębiorcy, ale oferują także inne usługi. Jakich działań można oczekiwać? Najważniejsze czynności podejmowane przez biura rachunkowe dotyczą obsługi księgowej. Są to m.in.:

  • prowadzenie księgowości przedsiębiorcy w zależności od wybranej przez niego formy opodatkowania,
  • sprawdzanie dokumentacji pod względem poprawności rachunkowej i finansowej,
  • bieżące rozliczenia księgowe,
  • przygotowywanie i dostarczanie stosownej dokumentacji do właściwych organów skarbowych.

Biuro rachunkowe w Bielsku może jednak świadczyć także inne usługi, w tym m.in.:

  • obsługę kadr i płac,
  • księgowe usługi doradcze,
  • wsparcie w wyborze doradcy podatkowego, finansowego, prawnego lub biznesowego,
  • przygotowywanie i obsługa badania sprawozdań finansowych,
  • rozliczenia roczne,
  • wsparcie przy założeniu lub przekształceniu formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Zespół, komunikacja i zasady współpracy z biurem rachunkowym

Kwalifikacje zawodowe i ciągłe ich podnoszenie przez księgowe to niewątpliwie istotne cechy godnego polecenia zespołu biura rachunkowego. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie wskazanie możliwych rozwiązań i wyjście naprzeciw potrzebom przedsiębiorcy są równie ważne. Istotny jest także sposób kontaktu – wskazanie ze strony biura księgowej, która odpowiada za kontakt z klientem, udzieli mu szczegółowych informacji na temat prowadzonych na jego rzecz działań i odpowie na wszelkie związane z nimi pytania jest w praktyce bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Możliwość dostarczania dokumentów za pośrednictwem specjalnie dedykowanych do tego programów komputerowych lub aplikacji, komunikacja drogą elektroniczną, a może osobiste przekazywanie faktur i regularne spotkania z księgową – warto  zwrócić uwagę, czy biuro jest otwarte na wypracowanie optymalnych sposobów kontaktu.

Ładowanie Rozmowy