Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak odżelazić wodę? Postaw na niezawodne odżelaziacze!

Dodano: , źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Odżelaziacze wody to niezastąpione urządzenia dla użytkowników własnych ujęć. Po usunięciu nadmiaru żelaza woda może być wykorzystana do celów spożywczych czy produkcyjnych. Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić ten proces i na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu.

Odżelaziacze wody – kiedy należy z nich korzystać?

Gdy z kranu leci woda o wysokiej zawartości żelaza, nie wolno jej spożywać. Jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale również dla samej instalacji. Wpływa na odkładanie się zanieczyszczeń, które powodują zmniejszenie średnicy rur. Kolejny problem stanowi korozja, która obniża trwałość elementów. 

Na szczęście problem możesz łatwo zidentyfikować przez żółtawą barwę wody, która brudzi armaturę czy urządzenia sanitarne. Ponadto pranie może uszkodzić ubrania, a nawet pralkę. I tu z pomocą przychodzą odżelaziacze wody. Dzięki nim proces uzdatniania upływa szybko i sprawnie.

Solidnie wykonane, a zarazem skuteczne sprzęty znajdziesz w sklepie internetowym Ogrody24.pl. To świetna propozycja dla wszystkich osób, którym szczególnie zależy na komforcie i bezpieczeństwie we własnym gospodarstwie domowym. W kolejnej sekcji artykułu przeczytasz, jak wybrać najlepsze urządzenie, a pod tym linkiem znajdziesz sprawdzone odżelaziacze wody: https://ogrody24.pl/odzelaziacze-wody.

Jak odżelazić wodę? Ważny jest wybór urządzenia

Żółty kolor wody budzi obawy wśród mieszkańców. Czy na pewno chodzi o nadmiar żelaza? Wszystkie wątpliwości rozwieje badanie, które zlecisz w najbliższym punkcie sanitarno-epidemiologicznym. Otrzymane wyniki wskażą, którą metodę uzdatniania wody należy wybrać.

Jeśli problemem jest nadmiar żelaza, sięgnij po odpowiedni model odżelaziacza. 

Jeżeli posiadasz hydrofor ocynkowany, postaw na odżelaziacz wyposażony w aspirator napowietrzający ze złożem kwarcowym. Dzięki temu oba urządzenia będą ze sobą kompatybilne. Natomiast właściciele hydroforu przeponowego powinni skorzystać z odżelaziacza automatycznego.

Urządzenie musi być dopasowane do parametrów pompy i studni. Woda wypłukuje cząsteczki żelaza, gdy z dużą prędkością przepływa przez złoże filtracyjne. Aby proces ten przebiegał bez przeszkód, zadbaj o odpowiednie ciśnienie przepływu. Użytkownicy mniej wydajnych studni powinni rzucić okiem na odżelaziacze wody ze złożem o większej tolerancji na różnicę ciśnień.

Jak odżelazić wodę – prosta konstrukcja odżelaziaczy ułatwia zadanie

Działanie odżelaziaczy wody nie jest skomplikowane. Najczęściej należy przeprowadzić wstępne napowietrzanie za pomocą zwężki, która znajduje się przed hydroforem. Dzięki niej do wody trafia tlen, a napowietrzona ciecz płynie do hydroforu, gdzie następuje wstępnie utlenienie żelaza. Co dzieje się później?

  • Woda wypływa z hydroforu do kolumny ze złożem.
  • Wytrącone żelazo osadza się lub następuje kolejny etap katalizy (w zależności od rodzaju złoża).
  • Gdy rdza osadza się na złożu, oczyszczona woda trafia do instalacji.

Pamiętaj, aby raz w roku kontrolować stan zwężki napowietrzającej, gdyż wytrącone żelazo może ją zapychać, co utrudnia zasysanie powietrza. Jeśli szukasz odżelaziaczy wody na długie lata, wybór urządzeń ze sklepu Ogrody24.pl będzie strzałem w dziesiątkę.

Ładowanie Rozmowy