Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak odetkać zapchany odpływ w łazience?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Domowe sposoby na zapchany odpływ

Zanim zdecydujemy się na chemiczne środki, warto spróbować kilku domowych sposobów, które bardzo dobrze radzą sobie z zapchanym odpływem, szczególnie przy niewielkim problemie. Nagromadzonych resztek mydła pozbędziesz się, przepłukując odpływ kilkoma litrami gorącej wody. Dla wzmocnienia efektu dodaj do wody octu lub sody oczyszczonej. Wlewamy mieszankę do dopływu, zatykamy korkiem i czekamy ok. 10 minut. W tym czasie woda będzie bulgotała. Jeszcze większą skuteczność domowy środek wykaże się po dodaniu do roztworu wody z sodą lub octem soli. Przykładowe proporcje to pół szklanki sody na 1/4 szklanki soli i szklankę wody lub też octu. Postępujemy w ten sam sposób. Po upływie 10-20 minut odpływ należy przepłukać wodą.

Specjalistyczne sprzęty

Nie tylko hydraulicy używają sprzętu do odpychania zatkanych odpływów. Niektóre z nich są ogólnodostępne i każdy może dokonać ich zakupu. Jednym z nich jest popularny i powszechnie stosowany już od wielu lat gumowy przepychacz. Jak go używać? Odpływ smarujemy tłustą substancją. Przyciskamy do niego przepychacz i napełniamy brodzik, wannę lub umywalkę wodą do poziomu, przy którym przekraczać będzie już wysokość gumowej nasady. Trzeba jeszcze tylko docisnąć przepychacz i odciągnąć drążek.

Problem może jednak być w głębszych warstwach odpływu. Wtedy stosujemy sprężynę hydrauliczną. Jest to jednak metoda, która sprawdza się w przypadku możliwości demontażu syfonu. W nowoczesnych brodzikach oraz wannach może okazać się to trudne. Sprężynę umieszczamy we wlocie rury i kręcimy korbą, wkręcając ją możliwie jak najdalej. W ten sposób pozbywamy się nagromadzonych w odpływie zanieczyszczeń.

Jak unikać niedrożności?

Aby odpływ w łazience się nie zapychał, warto regularnie, raz w tygodniu przeczyszczać go roztworem wody z sodą lub octem. Odpowiednim sposobem jest również stosowanie specjalnych sitek umywalkowych, które zatrzymują większe zabrudzenia, nie pozwalając im przedostać się do odpływu. Jeżeli korzystasz z prysznica bez brodzika z odpływem liniowym, przy okazji sprzątania łazienki, oczyszczaj go, podnosząc pokrywę. To miejsce, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia.

Kontroluj sprawność spłukiwania wody, jeżeli spływa wolniej, spróbuj najpierw udrożnić rury domowymi sposobami. W razie konieczności użyj specjalnych narzędzi lub sięgnij po specjalistyczne środki. W ostateczności potrzebna będzie pomoc fachowca, który zlokalizuje źródło problemu i dokona naprawy większej awarii.

Ładowanie Rozmowy